wtorek, 23 grudnia 2014

Kotły C.O. - klasyfikacja

Kotły C.O. - klasyfikacja


Autor: Mikee


Kotłów centralnego ogrzewania jest już tyle rodzajów, że niektórym może być ciężko wszystkie ogarnąć. Warto więc zapoznać się z klasyfikacją kotłów centralnego ogrzewania.


Ludzie używali kotłów już w czasach bardzo nam odległych. Przecież metale wytapiano z rud za pomocą pieców do wytopu metali. Od bardzo dawna na bardzo dużą skalę używano także pieców chlebowych oraz pieców kaflowych do ogrzewania komnat (choć na posiadanie tych ostatnich stać było tylko nielicznych).

W miarę rozwoju techniki olbrzymie koncerny opracowywały rozmaite kotły grzewcze. Urządzenia te miały na celu podgrzać jakiś płyn grzewczy(zazwyczaj wodę), który następnie był transportowany za pomocą rur do urządzeń oddających ciepło(przy szarych początkach rozwoju techniki grzewczej były to grzejniki żeliwne - zaczęto je produkować na początku XX wieku).

Kotły grzewcze można podzielić według różnych kryteriów. Można je sklasyfikować według: wielkości, materiałów, z których został zrobiony, pod względem technologii w nim zastosowanych oraz ze względu na rodzaj paliwa, które spalają. My zajmiemy się tym ostatnim kryterium.

Pierwsze kotły centralnego to oczywiście kotły na paliwa stałe. Obecnie za pojęciem "paliwa stałe" wiele się kryje. Może to być zwykłe drewno, ale może też być dobrze wysuszone drewno zgazowane - tzw. "Holzgaz". Kotły na paliwa stałe to także kotły węglowe - także na tzw węgiel o znormalizowanej wielkości - "eko-groszek". Wśród kotłów na paliwa stałe są jeszcze kotły na miał oraz na pellet.

W drugiej kolejności wynaleziono kotły olejowe. Oczywiście te stosowane obecnie są już o wiele bardziej ergonomiczne i przede wszystkiem EKOLOGICZNE.

Jeszcze inne paliwa, które obecnie wykorzystuje się do ogrzewania to gaz(różne rodzaje) oraz oczywiście prąd. Spotykamy się jeszcze z kotłami parowymi, ale w ogrzewaniu domów jednorodzinnych nie mają one zastosowania.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

1 komentarz:

  1. Kotły na pellet są ciekawym rozwiązaniem, ale trzeba pamiętać o miejscu na składowanie go.

    OdpowiedzUsuń