wtorek, 23 grudnia 2014

Zakup klimatyzatora do domu lub biura

Zakup klimatyzatora do domu lub biura


Autor: Irena Zobniów


Fale letnich upałów sprawiają, że wielu z nas odczuwa ogromny dyskomfort z powodu wysokich temperatur, co często prowadzi do problemów zdrowotnych związanych z przegrzaniem organizmu.


Warto wówczas zainwestować w klimatyzację, która odpowiednio schłodzi pomieszczenie, w którym przebywasz, co z pewnością pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie oraz jakość pracy.

Przenośne wentylatory, które można nabyć w każdym hipermarkecie, często nie spełniają swojej funkcji chłodzenia pomieszczenia, a otwieranie okien w celu wywołania przeciągu, powoduje wpuszczenie gorącego powietrza z zewnątrz. Najkorzystniejszym, a często jedynym skutecznym, rozwiązaniem jest zakup klimatyzatora

Czym jest klimatyzator

Klimatyzator jest urządzeniem służącym do regulacji temperatury powietrza, którego podstawą jest odpowiednia wentylacja Jego działanie polega na pobraniu ciepłego powietrza, a następnie jego schłodzeniu i oddaniu z powrotem do pomieszczenia.

Typy klimatyzatorów

Producenci klimatyzatorów oferują wiele rodzajów urządzeń, które różnią się między sobą wieloma parametrami. Podstawowy podział wyróżnia klimatyzatory:

kompaktowe, inaczej zwane monoblokowymi,co oznacza, iż całe urządzenie znajduje się w jednej obudowie. Mają zastosowanie w przypadku lokali o wielu pomieszczeniach, gdyż można je łatwo i szybko przenosić.

typu split, czyli rozdzielone, składające się z dwóch osobnych urządzeń - zewnętrznego i wewnętrznego. Doskonale nadają się do montażu w pomieszczeniach biurowych oraz mieszkaniach. Najnowsze modele posiadają systemy filtracji powietrza.

Klimatyzatory typu split występują również w formie przenośnej, przy czym jednostka zewnętrzna połączona jest z wewnętrzną za pomocą kilkumetrowego przewodu.

W zależności od miejsca montażu, wyróżnia się następujące rodzaje klimatyzatorów:

Klimatyzator ścienny

Montowany jest na ścianie w odległości około 20 - 30 cm od sufitu. Typ ten jest popularny w biurach i mieszkaniach z uwagi na łatwą obsługę za pomocą bezprzewodowego pilota. Zaletą urządzenia ściennego jest jego estetyczny wygląd, który ładnie komponuje się z otoczeniem.

Klimatyzator kanałowy

Jest urządzeniem składającym się z centralnej jednostki, która dystrybuuje powietrze do innych pomieszczeń za pomocą specjalnych kanałów. Klimatyzator ten oblicza średnią temperaturę wszystkich pomieszczeń, dzięki czemu nie ma konieczności ustawiania osobnych parametrów dla każdego miejsca.

Klimatyzator kasetonowy

Urządzenie to instalowane jest w podwieszanej przestrzeni sufitowej i świetnie spełnia swą funkcję w biurach o dużych powierzchniach. Jego zaletą jest równomierne rozprowadzenie powietrza po całym pomieszczeniu.

Klimatyzator podłogowy

Ten rodzaj urządzenia składa się jednostki wewnętrznej, zamontowanej na podłodze w bezpośrednim sąsiedztwie ściany zewnętrznej, za którą znajduje się druga część urządzenia. Klimatyzator podłogowy montuje się zwykle na strychach oraz we wnękach podokiennych, dzięki czemu jest mało widoczny.

Zanim zlecimy montaż klimatyzatora

Z pewnością wielu z nas, decydując się na montaż klimatyzacji w domu, mieszkaniu, czy biurze, nie zdaje sobie sprawy, iż dobór odpowiedniego urządzenia nie jest sprawą prostą. Aby dokonać trafnego zakupu klimatyzatora, warto skorzystać z fachowej pomocy.

Większość firm, zajmujących się sprzedażą urządzeń chłodniczych, wykonuje również montaz i serwis klimatyzacji. Dzięki wiedzy i doświadczeniu specjalistów, nie musimy zgłębiać obszernej wiedzy na temat rodzajów klimatyzacji, czy parametrów technicznych. Fachowcy sami dopasują urządzenie do naszych potrzeb.

Zamiast odwiedzać liczne sklepy zajmujące się sprzedażą systemów klimatyzacji, można rozważyć zakup klimatyzatora przez Internet. Sukces transakcji zależeć będzie od tego, jakie informacje przekażemy w zapytaniu ofertowym, skierowanym do firmy.

Kryteria doboru urządzenia

Dobór odpowiedniego urządzenia klimatyzującego opiera się na określeniu mocy grzewczej. Zadanie to nie należy do prostych, dlatego warto powierzyć to zadanie specjaliście.

Składając zapytanie ofertowe na zakup i montaż klimatyzatora, należy uwzględnić w treści następujące elementy:

1. Powierzchnia i ilość pomieszczeń.

Wymiary pomieszczenia mają istotny wpływ na prawidłowe określenie mocy grzewczej, a tym samym na efektywność działania klimatyzatora. W tym celu postaraj się jak najdokładniej obliczyć kubaturę pomieszczenia, w którym chcesz zamontować urządzenie.

Ważne jest również, aby w zapytaniu ofertowym podać ilość pomieszczeń, która ma być klimatyzowana, dzięki czemu możliwe będzie dobranie odpowiedniego typu klimatyzatora.

2. Liczba osób przebywających w pomieszczeniu.

Kolejnym, ważnym elementem zapytania ofertowego jest oszacowanie liczby osób, które na stałe przebywają w pomieszczeniu. Pomoże to firmom określić stopień zanieczyszczenia powietrza oraz poziomu emisji ciepła, co bezpośrednio wpływa na dobór mocy grzewczej oraz odpowiednich filtrów.

3. Dodatkowe źródła ciepła.

Aby prawidłowo dopasować moc grzewczą urządzenia, niezbędne jest podanie ilości urządzeń zasilanych energią elektryczną. Tego typu sprzęty to dodatkowe źródło emisji ciepła i mogą mieć istotny wpływ na dobór właściwych parametrów klimatyzatora.

4. Funkcja pomieszczenia.

Warto również określić, jakie jest przeznaczenie pomieszczenia, w którym chcemy zamontować klimatyzację, gdyż ma to wpływ na dobór odpowiedniego typu urządzenia.

Dlatego ważne jest, aby w zapytaniu ofertowym zawrzeć informację, jaką funkcje pełni pomieszczenie, w którym będzie montowany system (np. biuro, sklep, pokój dzienny, sypialnia).

5. Położenie budynku.

Parametr ten ma istotne znaczenie w trakcie doboru odpowiedniej mocy klimatyzatora. Ciepło przedostaje się do wewnątrz przez ściany, dach oraz okna znajdujące się w pomieszczeniach. Ważne jest, aby wskazać, jakie jest położenie budynku względem stron świata, dzięki czemu możliwe będzie określenie ilości światła przedostającego się przez przeszklenia.

W celu dokładnego obliczenia ilości ciepła przedostającego się z zewnątrz, należy również wskazać położenie lokalu w samym budynku, a w szczególności lokalizacje względem dachu i ścian o orientacji południowej, przez które przedostaje się najwięcej ciepła.

6. Dodatkowe funkcje klimatyzatora.

Określenie powyższych parametrów jest kluczowe w momencie doboru mocy grzewczej klimatyzatora. Jednak podejmując decyzję o zakupie urządzenia, powinniśmy kierować się własnymi potrzebami i oczekiwaniami. Dlatego ważne jest, abyśmy poinformowali w zapytaniu, jakie dodatkowe parametry urządzenia są dla Ciebie istotne:

Funkcja grzania i chłodzenia

Zastanów się, czy klimatyzator będzie używany jedynie do chłodzenia pomieszczeń, czy zależy Ci również na funkcji dogrzewania powietrza w chłodniejsze dni. Pamiętaj jednak, iż tryb grzania nie może być traktowany jako główne źródło ciepła, a jedynie jako doraźny sposób podniesienia temperatury otoczenia.

Filtry powietrza

Obecne na rynku klimatyzatory wyposażone są w różnego rodzaju filtry o rozmaitych funkcjach. W zależności od zastosowanej technologii, mogą one:

- eliminować nieprzyjemną woń, w tym zapach tytoniu,

- usuwać bakterie, wirusy, zarodki pleśni,

- oczyszczać powietrze z obecnych w nim cząstek alergenów,

- osuszać i jonizować powietrze, wydzielając przy tym niewielkie ilości ozonu, który wpływa na dobre samopoczucie.

Opisz w zapytaniu ofertowym, czy zależy Ci na którymś z powyższych systemów filtracji w Twoim klimatyzatorze.

Komfort użytkowania

Określając Twoje oczekiwania względem klimatyzatora, napisz, czy istotna jest dla Ciebie cicha praca urządzenia, bądź wysoka automatyzacja obsługi. Pamiętaj jednak, iż zakup klimatyzatora o cichym trybie pracy wiąże się z większymi kosztami.

Decydując się na złożenie zapytania ofertowego na zakup klimatyzatora, warto stosować się do powyższych zaleceń. Dzięki temu firmy, którym zlecisz montaż urządzenia, będą w stanie precyzyjnie dobrać sprzęt do Twoich potrzeb, a Ty będziesz cieszyć się przyjemnym chłodem w najbardziej upalne dni.


Irena Zobniów

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawy artykuł. Na pewno w dzisiejszych czasach w biurach taki klimatyzator czy różne wentylatory to podstawa. Coraz częściej się słyszy, że takie klimatyzatory są montowane w domach.

    OdpowiedzUsuń