sobota, 23 września 2017

Czym jest maszyna CNC?

Czym jest maszyna CNC?


Autor: Joanna Krysznia


Maszyny CNC w ostatnim czasie stały się bardzo popularne. Coraz więcej przedsiębiorstw stosuje właśnie tego typu urządzenia podczas produkcji.


Zatem co dokładnie oznacza skrót CNC i dlaczego wspomniane maszyny są tak chętnie wykorzystywane? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania poniżej.

Komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych (z języka angielskiego Computerized Numerical Control). Jest to specjalny układ sterowania numerycznego, dzięki któremu istnieje możliwość dowolnego zaprogramowania maszyny. Najczęściej takie urządzenie wyposażone jest w specjalny mikrokomputer, który zapewnia dokładną obróbkę materiału.

Do maszyn CNC najczęściej zaliczane są obrabiarki takie jak na przykład tokarki oraz frezarki, jak również elektrodrążarki. W ostatnim czasie wspomniane urządzenia stały się bardzo popularne, ponieważ to właśnie dzięki nim istnieje możliwość precyzyjnej obróbki wielu materiałów. Jest to bardzo istotne, ponieważ używając maszyn CNC redukujemy również straty materiału, jakie powstają podczas nadmiernego skrawania. Warto pamiętać, iż za pomocą komputerowego sterowania urządzeniami możemy dokładnie zaplanować cały proces.

Niewątpliwą zaletą tego typu rozwiązania jest fakt, iż za pomocą wspomnianych maszyn istnieje możliwość także zautomatyzowania całego procesu. Nie możemy zapominać o tym, iż obecnie produkowanych jest wiele elementów seryjnie. Takie maszyny zapewnią nam szybkość produkcji, a tym samym zwiększą nasze potencjalne zyski. Ponadto wykorzystując do pracy maszyny CNC możemy zredukować liczbę zatrudnionych pracowników w naszym zakładzie.

W dzisiejszych czasach obróbka materiałów jest bardzo zaawansowana. Na rynku dostępne są nowoczesne urządzenia, za pomocą których możemy bardzo szybko obrobić dany materiał praktycznie bez żadnej ingerencji pracownika. Jest to możliwe dzięki maszynom CNC, które w ostatnim czasie zrewolucjonizowały rynek.


Maszyny CNC - zastosowanie w produkcji

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz