niedziela, 24 września 2017

Na czym polega frezowanie aluminium?

Na czym polega frezowanie aluminium?


Autor: Iwona Zapolna


Bez wątpienia, jedną z najpopularniejszych metod obrabiania metali jest dzisiaj frezowanie.


Za pomocą tej właśnie techniki obrabia się wiele ich rodzajów, w tym również aluminium. Warto zauważyć, że obecnie do frezowania aluminium wykorzystuje się zwykle najnowocześniejsze urządzenia, jakimi są maszyny cnc.

Rodzaje frezowania i wykorzystywane urządzenia

Frezowanie aluminium odbywa się przy użyciu różnego rodzaju maszyn, w zależności do tego, jakiego typu frezowanie się przeprowadza. Dwa typy frezowania to frezowanie kształtowe oraz walcowe. Różnią się one przede wszystkim położeniem krawędzi skrawających. W pierwszym przypadku znajdują się one na bryle obrotowej, a w drugim na walcowej powierzchni.

Nowoczesne rozwiązania we frezowaniu metali

Dzisiaj oczywiście, jak już zresztą wspomniano, stosuje się najnowocześniejsze rozwiązania, usprawniające frezowanie aluminium. Dlatego też, praktycznie zawsze korzysta się dzisiaj z maszyn cnc. Są to urządzenia wyposażone w najnowocześniejszy system sterowania, zwany układem numerycznym. Warto zauważyć, że maszyny cnc znajdują zastosowanie w różnych maszynach, wykorzystywanych w przeróżnych gałęziach przemysłu. Pozwala bowiem na sprawne kierowanie pracą maszyn.

Specyfika frezowania aluminium

Warto zauważyć, że frezowanie aluminium wymaga dość specyficznego podejścia. A to za sprawą właściwości tego tworzywa. Rzecz bowiem w tym, że metal ten jest stosunkowo miękki, a na dodatek dosyć elastyczny. Warto też pamiętać, że są różne rodzaje aluminium i w zależności od nich trzeba wybrać odpowiednie frezy. Chodzi o to, aby pod żadnym pozorem nie naruszyć powierzchni aluminium. Z tego też względu, zwykle frezami wykorzystywanymi do obróbki tego metalu są frezy diamentowe. Cechują się one wyjątkowo dużą twardością co sprawia, że nie niszczą powierzchni aluminium nawet podczas pracy ze zmienną prędkością.


Sprawdź również: frezowanie aluminium

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz