niedziela, 24 września 2017

Na czym polega profesjonalne grawerowanie

Na czym polega profesjonalne grawerowanie


Autor: Iwona Zapolna


Grawerowanie jest zajęciem zaliczanym do najbardziej precyzyjnych form rzemiosła. Polega na wykonywaniu w danym materiale wgłębień i rowków, tworzących szczegółowe, dopracowane wzory.


Grawerowanie to technika zdobienia, która pozwala uzyskać ciekawe i wyjątkowe efekty, często wykorzystywana jest na przykład przy wyrobie biżuterii. Proces grawerowania wymaga użycia specjalistycznych narzędzi. W przypadku hobbystycznej grawerki są to głównie manualne narzędzia, natomiast grawerowanie przemysłowe wymaga już pracy na precyzyjnych maszynach CNC.

Jakie narzędzia do grawerowania wybrać?

Rylec grawerski, dłuto, frez do grawerowania - to tylko niektóre z narzędzi i akcesoriów, które są przydatne podczas grawerowania. W sklepach można znaleźć bardzo wiele tego typu narzędzi. Dzielą się one najczęściej na dwa rodzaje - narzędzia, które pozwalają grawerować przy wykorzystaniu siły mięśni osoby grawerującej, oraz narzędzia, w których pracę wykonuje maszyna. O ile podczas hobbystycznego grawerowania na własny użytek narzędzia ręczne mogą być wystarczające, jeśli chcemy grawerować profesjonalnie - zdecydowanie lepiej jest zainwestować w grawerkę.

Rylec grawerski to narzędzie, które umożliwia grawerowanie w różnych materiałach precyzyjnych wzorów. W sprzedaży dostępne są rylce o różnych przekrojach końcówki grotu - pozwala to na uzyskanie bardzo różnorodnych efektów grawerowania.

Igła grawerska - to narzędzie, które pozwala na wykonywanie wzorów grawerskich w technice suchorytu. Tak wykonany wzór wyglądem przypomina szkic ołówkowy. Podczas wyboru igły grawerskiej warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału została ona wykonana - najlepszym materiałem jest w tym przypadku hartowana stal.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze narzędzi?

- waga sprzętu - lżejsze urządzenie łatwiej jest utrzymać w dłoni przy precyzyjnej pracy
- moc urządzenia - przy grawerowaniu twardych materiałów powinna być wyższa
- wymienne końcówki - umożliwia to wykorzystywanie jednego urządzenia do grawerowania różnych materiałów


Zobacz, jak wygląda frez do grawerowania

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz