niedziela, 24 września 2017

Narzędzia CNC - co warto o nich wiedzieć?

Narzędzia CNC - co warto o nich wiedzieć?


Autor: Iwona Zapolna


Współczesnie maszyny CNC mają szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, a ich nieoceniona rola w wytwarzaniu precyzyjnych form stale rośnie.


Narzędzia CNC to produkty, które coraz częściej można znaleźć w zakładach produkcyjnych oraz w firmach zajmujących się pracami obróbczymi (stolarskich, grawerskich), a także w pracowniach reklamowych.

Nazwa narzędzi CNC pochodzi od angielskiego skrótu Computerized Numerical Control, co oznacza po prostu "komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych". Pod pojęciem narzędzi CNC kryją się więc zaawansowane narzędzia, które sterowane są komputerowo.

Do czego służą narzędzia CNC?

Narzędzia CNC są wykorzystywane do obróbki różnego rodzaju materiałów przez wykonywanie takich czynności, jak: wykrawanie i cięcie, frezowanie, a nawet wypalanie. Można za ich pomocą obrabiać m.in. drewno lite, sklejkę, tworzywa sztuczne i piankowe, gumę, skórę, kamień, a nawet metale.

Specjalne udogodnienia w nowoczesnych narzędziach CNC

Nowoczesne narzędzia CNC posiadają wiele interesujących funkcji, co odróżnia je od narzędzi ręcznych. Np. zamontowanie w nich specjalnych, równoległych głowic, umożliwia wzrost wydajności takich narzędzi, a zastosowanie precyzyjnych śrub tocznych zapewnia precyzję sięgającą 0.001 mm. Tak duża precyzja sprawia, że wyroby produkowane i obrabiane za pomocą narzędzi CNC charakteryzują się bardzo wysoką jakością.

Zalety stosowania narzędzi CNC

Narzędzia CNC pozwalają na wykonanie określonych wyrobów w bardzo precyzyjny sposób i z wysoką powtarzalnością. Oprócz tego obrabiarki CNC, dzięki zaawansowanej technologii oszczędzają materiał i wykonują swoją pracę znacznie szybciej niż przy narzędziach ręcznych. To wszystko wynika z faktu iż obrabiarki CNC są sterowane komputerowo. Pozwala to na ich sprawniejszą pracę oraz na wyeliminowanie wielu błędów, które pojawiają się w przypadku obróbki ręcznej lub za pomocą urządzeń konwencjonalnych, takich jak starsze modele frezarek lub tokarek.


Sprawdź również narzędzia CNC w sklepie online

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

1 komentarz: