niedziela, 24 września 2017

Hale namiotowe – ciekawy pomysł na rozwinięcie działalności gastronomicznej

Hale namiotowe – ciekawy pomysł na rozwinięcie działalności gastronomicznej


Autor: Monika Gawlik


Jaki jest pierwszy widok w naszych miastach, kiedy zaczynają się prawdziwe upały i rusza ogólnie rozumiany sezon letni? Przywołać pewnie można by wiele rzeczy, ale jest jedna uniwersalna dla całego kraju i jest to rzecz, która spowszedniała nam do tego stopnia, że praktycznie jej nie zauważamy.


Jest to wielka migracja parasoli odbywająca się przed wszelkiego rodzaju pubami, punktami gastronomicznymi, większymi restauracjami, a także w takich miejscach, jak zajazdy czy domy weselne. Razem z parasolami spod dachu wychodzą stoliki, krzesła, ławy, lodówki z napojami i co zdecydowanie najważniejsze – sami klienci. Nie chcemy siedzieć w czterech ścianach, kiedy mamy możliwość wydostania się na świeże powietrze. Takie rozwiązanie jest jednak dość nietrwałe i wystarczy wiosenna burza, by konieczna była ucieczka z tak zorganizowanego miejsca w plenerze. Jeśli restaurator czy właściciel domu weselnego zdecyduje się na hale namiotowe, z pewnością nie jedna firma oferująca tego rodzaju hale na wynajem, będzie dysponowała odpowiednim produktem. Firmy tego typu prezentują bowiem trwałe i uniwersalne hale namiotowe.

Solidne hale namiotowe

Hale namiotowe to w największym skrócie hale wykonane z lekkiego szkieletu stalowego, które zostają przykryte swoistą plandeką, by nie wdawać się tutaj w zbyt wiele spraw czysto technicznych. Posiadają wiele zalet typowo praktycznych. Są tanie, można je postawić bardzo szybko, przestrzeń użytkowa jest w nich wręcz zdumiewająca w stosunku do wielkości bryły, są wytrzymałe i w zasadzie mogą służyć nam na takich samych zasadach jak normalne pomieszczenia, ale istnieje możliwość traktowania ich wręcz niczym altany. Hala namiotowa - w pełni zadaszona altana, która może otrzymać klimatyzację, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. W tym momencie już na pewno wielu właścicielom biznesów gastronomicznych i biznesów powiązanych z tą branżą zapaliło się w głowie światełko sygnalizujące wielką okazję biznesową.

Bezpieczeństwo na świeżym

Hala namiotowa jest konstrukcją lekką, co oznacza, że w dużej mierze można ją traktować niczym namiot. Ma wszystkie zalety namiotu i równocześnie korzyści płynące z posiadania stalowej konstrukcji. Oznacza to, że jeśli na przykład dom weselny postawi sobie takie hale namiotowe, będzie wstanie organizować w nich wesela plenerowe bez obaw, że pogoda się popsuje i goście weselni będą musieli się ewakuować do domu weselnego, gdzie odbywają się już trzy inne wesela.

Hale namiotowe są ciekawym pomysłem dla wszelkiej maści restauracji, które są w stanie wygospodarować odpowiednią ilość miejsca. Goście przenoszą się do ekskluzywnie urządzonej hali namiotowej, chodzą po pięknej drewnianej pogodzie i cieszą się wszędobylską roślinnością, a działanie restauracji cały czas zorganizowane jest w taki sam sposób, jakby goście siedzieli pod parasolami bezpośrednio przed wejściem do restauracji.

Hala namiotowa na próbę

Inwestycja w hale namiotowe nie jest duża, ale mimo wszystko zanim jakiś podmiot zdecyduje się na jej zainstalowanie, zwłaszcza jeśli potem miałby z niej zrobić naprawdę ekskluzywny przybytek, istnieje możliwość wypożyczenia takiej konstrukcji. Firmy zajmujące się ich wznoszeniem są w stanie wypożyczyć konstrukcję na kilka miesięcy.

Jeśli rozwiązanie się sprawdzi i na przykład restauracja zacznie organizować regularnie bankiety w swojej nowej hali namiotowej, całą konstrukcję będzie można wykupić, a jeśli rozwiązanie się nie przyjmie, konstruktor hali zabierze swój produkt i przy niewielkich zainwestowanych środkach będzie wiadomo, że ścieżka innowacji nie prowadzi w tym kierunku.


Zapraszamy na stronę Konplan.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

2 komentarze:

  1. i super pomysł, trzeba tylko takie hale odpowiednio przygotować, zagospodarować i pomyśleć nad funkcjonalnym przechowywaniem

    OdpowiedzUsuń
  2. Hale namiotowe to bardzo fajne rozwiązanie jeśli chodzi o gastronomię na świeżym powietrzu. Bardzo często widziałem takie burgerownie. Świetnie do tego sprawdzi się oświetlenie ledowe, po zmroku nie będzie raziło w oczy,

    OdpowiedzUsuń