niedziela, 24 września 2017

Na czym polega frezowanie CNC

Na czym polega frezowanie CNC


Autor: Joanna Krysznia


Do obróbki między innymi drewna i metali wykorzystuje się różnego typu techniki.


Jedną z najczęściej wykorzystywanych jest frezowanie, podczas którego ruchome, obrotowe ostrza wykonując ruch obrotowy lub posuwowy nadają oczekiwany kształt i formę, a w zależności od pracy frezarki przedmiot, który ulega frezowaniu może pozostawać nieruchomy, bądź też wykonywać ruch posuwowy.
Frezowanie, jako jedna z najczęściej wykorzystywanych metod obróbki skrawaniem wykorzystywane jest nie tylko do nadawania różnych kształtów przedmiotom, ale także do wykańczania, ozdabiania i tworzenia łączeń na przykład w przemyśle meblarskim.

Tak jak w każdej dziedzinie, w technice również z czasem pojawiają się unowocześnione metody wykonywania konkretnych czynności. Takim oto sposobem klasyczne frezarki coraz częściej są wypierane przez komputerowo stresowane frezowanie CNC. Dzięki podnoszącej się nowoczesności urządzenia jest ono bardziej precyzyjne, efektywne i szybsze.

Do obróbki skrawaniem wykorzystuje się frezarki klasyczne i coraz częściej również opisywane frezarki CNC. Frezarka nie działa jednak sama. Do jej efektywnej pracy konieczne są dobrej jakości ostrza, czyli frezy. Konieczne jest dopasowanie ostrzy do obrabianego materiału. Dzięki zastosowaniu tej techniki do obróbki drewna i metalu możliwe jest wykonanie różnego typu żłobień, rowków, kanalików i powierzchni kształtowych. Ostrza jedno po drugim wykonują ruch obrotowy, a cała maszyna lub przedmiot poddawany frezowaniu rusza się ruchem posuwowym.

Frezowanie wykorzystuje się między innymi w przemyśle meblarskim. Dzięki wykorzystaniu frezarki możliwe jest wykonanie różnego typu zdobień na meblach, a konkretniej ich frontach. Dodatkowo, dzięki temu urządzeniu możliwe jest otrzymanie zaokrąglonych kształtów, nietypowych łączeń oraz nowoczesnych kształtów.


Polecamy : blog o maszynach CNC

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz