sobota, 23 września 2017

Narzędzia CNC - kilka przydatnych informacji

Narzędzia CNC - kilka przydatnych informacji


Autor: Joanna Krysznia


Computerized Numerical Control - właśnie w tak rozwijany jest ten skrót, który tłumaczony jest jako komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych.


Jest to zatem układ wyposażony w mikrokomputer, który w dowolny sposób może zostać zaprogramowany. Dzięki temu możliwa jest szybka, a zarazem niezwykle dokładna praca. Maszyny CNC powstały po to, by wzrosła wydajność produkcji przy jednoczesnym zachowaniu jej wysokiej jakości. Sterowniki CNC używane są w rozmaitych narzędziach.

Skąd to się wzięło?

Pomysł na numeryczne sterowanie urządzeń zrodził się już w latach 40/50-tych XX wieku w USA na potrzeby lotnictwa wojskowego. Na początku wprowadzano informację przy pomocy liter i liczb ( ang. Numercial Control- NC). Później, wraz z postępem technologicznym, powstały skomputeryzowane układy sterowania, czyli narzędzia CNC.

Do czego wykorzystuje się te narzędzia?

Urządzenia CNC to przede wszystkim różnego rodzaju obrabiarki, frezarki. Wachlarz urządzeń jest szeroki, od tych przeznaczonych do obróbki metalu, poprzez te do drewna, a skończywszy na maszynach stosowanych do obórki kamienia. Wszystkie jednak mają podobne zadanie. Jest nim przede wszystkim cięcie, wygładzanie, szlifowanie, wykrawanie. Mają swe zastosowanie przy obróbce płaszczyzn, powierzchni kształtowych, rowków śrubowych oraz gwintów. Pozwalają na niezwykle dokładną pracę, są więc także przydatne nawet przy drukowaniu.

W ostatnich czasach nastąpił spadek cen mikrokomputerów, jakie stały się one w znacznym stopniu łatwiej dostępne. Urządzeniami CNC zainteresowane są zarówno duże przedsiębiorstwa produkcyjne, jak i hobbyści. Sterowniki CNC to również tokarki, a nawet roboty fabryczne, które składają na przykład podzespoły samochodowe. Zatem sterowniki CNC są potrzebne w wielu dziedzinach i w dzisiejszych czasach trudno byłoby się bez nich obejść.

Narzędzia CNC wykorzystuje się w wielu urządzeniach, które wymagają precyzyjnej pracy. To zadziwiające, iż te same sterowniki odpowiadają za składanie ogromnych samochodów i wykrawanie bardzo drobnych elementów.


Zobacz również: narzędzia CNC

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz