niedziela, 24 września 2017

Frezowanie drewna - zastosowanie i wykorzystywane urządzenia

Frezowanie drewna - zastosowanie i wykorzystywane urządzenia


Autor: Joanna Krysznia


Drewno obrabiane może być na wiele sposobów, zarówno ręcznie jak i przy wykorzystaniu zaawansowanych technicznie urządzeń.


Jedną z najczęściej wykorzystywanych technik obróbki drewna jest frezowanie. Wykorzystuje się frezarki klasyczne lub CNC, czyli sterowane komputerowo. Podczas pracy frezarki frezy, czyli ostrza wykonują ruch obrotowy, a cała maszyna posuwowy, dzięki czemu w przedmiocie poddawanemu frezowaniu możliwe jest uzyskanie różnego typu zdobień, łączeń i powierzchni kształtowych.

Frezarka nie działa jednak sama. Poza samym urządzeniem do frezowania konieczne są dobrej jakości frezy - dopasowane do obrabianego materiału. To one jedno po drugim mają styczność z drewnem. Frezowanie drewna wykorzystywane jest między innymi w przemyśle meblarskim.

Meble uzyskują konkretną formę i wygląd zaprojektowany wcześniej przez projektanta, a dzięki zaprogramowanym ustawieniom możliwe jest stworzenie większej ilości takich samych modeli o identycznej fakturze i zdobieniu.

Do obróbki skrawaniem poza frezarkami klasycznymi wykorzystuje się także frezarki CNC. Jest to nowocześniejsza forma o większej efektywności. Szybsza i bardziej precyzyjna praca jest idealnym rozwiązaniem podczas produkcji na szerszą skalę, gdzie dodatkowo pojawia się konieczność wielokrotnego stworzenia identycznych elementów drewnianych.

Jak w każdej dziedzinie, tak również w technice obróbki mebli z czasem nowocześniejsze rozwiązania wypierają te dotychczas stosowane. Wiąże się to również z większym bezpieczeństwem osób pracujących na taśmach produkcyjnych. Zajmują się oni całym procesem wyłącznie poprzez sterowanie komputerem, czyli wyeliminowane jest ryzyko wynikające z obecności człowieka przy niebezpiecznych maszynach.


Podnoszący się komfort, bezpieczeństwo i efektywność pracy skutkować będzie prawdopodobnie całkowitym wyparciem klasycznych frezarek do obróbki drewna.


Polecamy: blog praktyka - obróbka skrawaniem

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz