czwartek, 14 września 2017

Kotwy rozporowe i chemiczne - gdzie stosować

Kotwy rozporowe i chemiczne - gdzie stosować


Autor: Artelis - Treść Zewnętrzna


Stoisz przed wyborem montażu kotwy i nie wiesz na jaką się zdecydować? Opowiem Ci, o różnicy między kotwą chemiczną a rozporową.


Kotwy stalowe są bardzo trwałe, dzięki czemu, można je zamocować w różnorodnych powierzchniach. Tego rodzaju kotwy dobrze znoszą duże obciążenia, oczywiście w zależności od materiału, w którym kotwa jest umocowana. Nie zapominajmy jednak, że kotwy stosujemy tylko do obciążeń statycznych. Duży wybór kotew znajdziesz tutaj: http://www.stalmut.pl/

Istnieją dwa rodzaje montażu kotew - montaż mechaniczny i chemiczny.

W przypadku montażu mechanicznego - ważne jest odpowiednie przygotowanie miejsca do zamocowania kotwy. W podłożu należy wywiercić otwór odpowiedniej głębokości oraz szerokości, a także dobrze go wyczyścić - tak, żeby udało się dobrze umocować kotwę. Kotwa powinna swobodnie wejść do otworu, na koniec, dobijamy ją młotkiem i dokręcamy kluczem. Takie mocowanie powinno bez problemu. wytrzymać duże obciążenie.

Jednak, należy pamiętać o tym, że przy montażu kotew rozporowych, mamy do czynienia z dużymi siłami rozpierającymi. Kotwa rozpiera otwór, poprzez nieustanne napieranie na niego. Zdarza się, że zastosowana w nieodpowiednim podłożu - rozrywa otwór, w którym zostaje umieszczona. Oznacza to, że kotew rozporowych nie można użyć do mocowania w twardych jednolitych materiałach, jak np. beton(o klasie niższej niż C20/25), kamień naturalny o zwartej strukturze, a także w pełnej cegle ceramicznej.

Dla takich powierzchni, dużo lepszym rozwiązaniem będzie mocowanie chemiczne. Które polega na wypełnieniu żywicą nierówności i szczelin w otworze, dzięki czemu, do szczeliny nie dostaje się woda, ani żadne inne związki chemiczne. Dodatkowym atutem tego rodzaju mocowania, jest również fakt, że podczas wyrywania mocowania stwarza ono dodatkowe powierzchnie tarcia, utrzymując mocowanie przez dłuższy czas na swoim miejscu. Żywica po wyschnięciu staje się bardzo twarda, a jej twardość przewyższa cegłę, a nawet beton.

Mocowanie chemiczne stosuje się poprzez połączenie masy żywicznej i elementu salowego. Żywica zastępuje w tym mocowaniu kołek rozporowy, tworząc spoiwo pomiędzy kotwą a otworem. Żywica przykleja się do kotwy oraz do otworu, a nie rozpiera go, tak jak ma to miejsce w przypadku kotwy stalowej w mocowaniu mechanicznym, jest więc bezpieczna dla każdego rodzaju powierzchni. Niewątpliwą zaletą mocowania chemicznego, jest również to, że przy tego rodzaju montażu, w podłożu nie ma żadnych naprężeń, żywica nie napiera na nie. Dopiero w momencie obciążenia mocowania - podłoże zaczyna pracować. W przypadku kotew rozporowych, już w momencie montażu na podłoże działa silny nacisk kotew umieszczonych w otworze.

Pamiętaj! Zanim podejmiesz decyzję o tym, na jaki rodzaj mocowania kotwy się decydujesz - zawsze najpierw przyjrzyj się podłożu i zastanów się, jak mocno chcesz obciążyć mocowanie.


Artykuły na licencjach dostarcza i publikuje Artelis.pl.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz