sobota, 23 września 2017

Jak wybrać architekta?

Jak wybrać architekta?


Autor: Joanna Krysznia


Dobry architekt jest w stanie zdecydowanie nam pomóc w wielu sprawach. Aby jednak wybrać dobrego architekta, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.


Po pierwsze, powinniśmy dobrze przemyśleć, jakiego typu architekta potrzebujemy. Architekt architektowi nie jest równy. Obecnie niemal w każdej branży istnieją liczne specjalizacje, a tendencja ta nie ominęła również branży architektonicznej. Dlatego, jeśli chcemy zaprojektować nowoczesny dom to wybierzemy innego architekta, niż w sytuacji, gdy chcielibyśmy, aby specjalista stworzył projekt elewacji kamienicy.

Jak ocenić umiejętności architekta?

Zanim wybierzemy architekta lub architektów, którzy specjalizują się w danej dziedzinie, powinniśmy koniecznie obejrzeć ich portfolio. Oglądając je możemy stwierdzić czy: po pierwsze ten architekt którego wybierzemy jest faktycznie profesjonalistą (ocenić to możemy po poziomie jego prac); po drugie, czy projekty, które preferuje, zgadzają się z tym, czego byśmy się spodziewali (oczywiście może się zdarzyć sytuacja, kiedy nie mamy żadnego planu wstępnego i chcielibyśmy, aby architekt nas czymś zaskoczył). Warto również szczegółowo poznać oferty architektów i porównać je między sobą pod kątem zakresu oraz cen.

Cena i realizacja projektu.

Kolejnym etapem jest oczywiście cena za projekt oraz termin jego realizacji. Cena powinna być adekwatna do poziomu zlecenia (zbyt niska lub wysoka powinna być dla nas sygnałem alarmowym), natomiast termin realizacji powinien być rozsądny. Kolejnym czynnikiem, który będzie świadczył o profesjonalizmie architekta są warunki ewentualnego odstąpienia od umowy. W branży projektowej często zdarza się, że z niczyjej winy projektant i klient nie są w stanie dojść do porozumienia w sprawie ostatecznego wyglądu projektu (zwykła rozbieżność wizji). Warunki odstąpienia od umowy powinny być korzystne dla każdej ze stron, tak aby nikt nie poczuł się pokrzywdzony. Zatem profesjonalny architekt z jednej strony zadba o swój interes (pracę wykona, przedstawiając nam zapewne kilka koncepcji), ale z drugiej strony nie będzie dążył do tego, aby wziąć pieniądze za pracę, której w rzeczywistości nie wykonał.


Sprawdź również oferty architektów z całej Polski

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

4 komentarze:

  1. Wybór architekta jest bardzo trudny. Ja wynająłem takiego, który uwzględni to, że chcę zamontować pompę ciepła w domu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Cześć,
    Oferuję to każdemu, kto tego potrzebuje. włożyłem
    do Twojej dyspozycji jest pożyczka w wysokości od 2000 do 700 000 EUR
    bardzo proste warunki dla każdego, kto może spłacić. Z
    stawka 3% rocznie. Robię także inwestycje i pożyczki
    wśród szczegółów wszelkiego rodzaju. Oferuję krótkie pożyczki,
    średnio- i długoterminowe we współpracy z moim prawnikiem i mandatem
    praktyczny zwrot kosztów. Nie znamy Twoich i naszych aplikacji
    transfery
    są ubezpieczeni przez bank dla bezpieczeństwa transakcji. Dla
    wszystkie twoje zapytania formułują twoje oferty cenowe i
    płatności i będę tam dla Ciebie. Wreszcie dla
    Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się ze mną przez e-mail: sampetersoninvestment@gmail.com
    WhatsApp im +1 (470) 485-4938

    OdpowiedzUsuń
  3. Najlepszy architekt to taki, który zna się na prawie budowlanym. Warto współpracować z prawnikiem, który wyjaśni wszystkie kwestie prawne przed budową domu.

    OdpowiedzUsuń
  4. Zwykle urządzając dom w Warszawie staram się szukać firm, które oferują cały pakiet, czyli wsparcie architekta, budowlańcy, osoby do wykończenia wnętrza, oraz zespół zajmujący się montażem mebli, składanie, skręcanie itp.

    OdpowiedzUsuń