sobota, 23 września 2017

Inteligentne oświetlenie uliczne

Inteligentne oświetlenie uliczne


Autor: Natalia Orłowska


Włodarze miast i zarządcy dróg stają przez coraz bardziej palącym problemem związanym z nieefektywnym oświetleniem ulicznym. Tradycyjne, wysokoprężne lampy wyładowcze charakteryzują się niską ekonomią użycia i wysoką emisją cieplną. Alternatywę stanowią systemy inteligentnego oświetlenia ulicznego.


Raport Research and Markets wskazuje, że na świecie zainstalowanych jest ponad 281 mln opraw oświetlenia ulicznego. W ciągu najbliższych ośmiu lat liczba ta ma wzrosnąć o prawie 50 mln kolejnych. Tak rozbudowane sieci stanowią coraz większy problem dla zarządców, którzy łączyć muszą ekologię, ekonomię użycia ze spełnieniem rygorystycznych norm oświetleniowych.

Inteligentne systemy oświetlenia ulicznego

Za wzór implementacji systemu inteligentnego sterowania oświetleniem ulicznym uznaje się Oslo, gdzie zastąpienie tradycyjnych rozwiązań przyniosło aż 70% oszczędności. Bliźniacze systemy pojawiają się także nad Wisłą. W Olsztynie instalacja inteligentnego oświetlenia ulicznego pozwoliła na oszczędności rzędu 60-80% dla terenów rekreacyjnych oraz 50-70% dla ulic.

Ekologia a lampy uliczne LED

Nie bez znaczenia są także kwestie związane z ekologią – unijne rekomendacje zakładają wykorzystywanie lamp ulicznych LED, które pozwalają na znaczne ograniczenie emisji cieplnej w stosunku do tradycyjnych systemów oświetlenia ulicznego. Kolejną kwestią jest energooszczędność, która ma bezpośrednie przełożenie na zużycie energii elektrycznej, co przyczynia się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji do atmosfery.

Inteligentne systemy uliczne przyszłością polskich ulic

Korzyści z wymiany tradycyjnych systemów oświetlenia ulicznego na lampy typu LED najwcześniej dostrzegły kraje Europy Zachodniej oraz Ameryki Północnej. Decyzja ta podyktowana jest dwoma czynnikami: ekologicznym oraz ekonomicznym. Instalacja inteligentnego systemu oświetlenia ulicznego zwraca się średnio po 2-4 latach. Co więcej, lampy uliczne LED charakteryzują się dłuższą żywotnością, co przynosi kolejne oszczędności w formie dłuższego czasu eksploatacji oraz zwiększenia interwałów serwisowych.

Lampy uliczne LED to także zwiększone bezpieczeństwo, szczególnie dla systemów oświetleniowych instalowanych przy pasach ruchu samochodowego. Systemy te rzadziej ulegają awariom, ich czas serwisowy jest wydłużony, a sama charakterystyka świecenia (np. temperatura barwowa) jest bardziej przyjazna użytkownikom.


Dowiedz się więcej na temat oświetlenia ulicznego LED http://sklep.ledoprojekt.pl/category/przemyslowe-oprawa-uliczna-pike

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz