niedziela, 24 września 2017

Jak dbać o maszyny budowlane?

Jak dbać o maszyny budowlane?


Autor: Anna Sobot


Maszyny budowlane, podobnie jak samochody osobowe, potrzebują od właściciela i osób użytkujących pojazd odpowiedniej konserwacji. Dbałość o czystość tych pojazdów, odpowiednie serwisowanie sprawi, że maszyny te będzie można bardzo długo eksploatować. Jak zatem dbać o maszyny budowlane i na co zwracać uwagę?


Najważniejszym czynnikiem, który pozwala na prawidłowe funkcjonowanie maszyn budowlanych to środki smarujące. To dzięki takim środkom maszyna działa, pracuje prawidłowo, a bez nich nie byłoby to możliwe. Bez stosowania różnego rodzaju smarów, olejów smarujących nasza maszyna może działać, jednak na krótką metę - prawidłowe funkcjonowanie będzie znacznie utrudnione.

Prawidłowe stosowanie środków smarujących typu smar czy olej, pozwala na wydłużenie czasu eksploatacji maszyny. Systematyczność prac związanych z używaniem środków smarujących znacznie zmniejszy ilość występujących usterek, a także prawidłowe używanie tych środków pozwoli nam zadbać nie tylko o nasze zdrowie, ale także o środowisko naturalne.

Na co w szczególności powinniśmy zwrócić uwagę?

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o wymianie olejów i filtrów. Nie bez znaczenia jest także utrzymanie czystości podczas tych czynności. Musimy także szczególną uwagę zwracać na sprawdzanie poziomu oleju oraz na usuwanie tego już przepracowanego. Każdemu z nas także zależy na naszym zdrowiu, w związku z czym powinniśmy unikać bezpośredniego kontaktu naszej skóry z olejem lub smarem.

Należy pamiętać o terminowej wymianie olejów i filtrów, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do zatarcia się pierścieni tłokowych, poważnej usterki, a nawet możemy być zmuszeni do kupna nowej pompy hydraulicznej. Wymiana filtra jest tak istotna, gdyż z czasem może się zapchać i uszkodzić silnik. Koszty naprawy w tym przypadku są bardzo duże, więc nasza terminowość i systematyczność może nas uchronić przed dużymi wydatkami.

Zachować czystość powinniśmy szczególnie podczas wlewania oleju. Zarówno wlew oleju, jak i okolice wokół niego, powinny być czyste. Co się stanie jeśli nie będziemy się przejmować przybrudzeniami z oleju? Powstałe zanieczyszczenia mogą się przyczynić do powstawania korozji, erozji, nieprawidłowego działania niektórych elementów oraz do ich zużycia.

Kontroli powinien także podlegać poziom oleju. Jeśli jest zbyt niski możemy się spodziewać awarii przekładni, układu hydraulicznego czy silnika.

Przepracowany olej powinien być jak najszybciej wymieniony, ponieważ jest szkodliwy dla środowiska.

Kupując maszynę budowlaną renomowanej marki musimy także pamiętać o regularnym serwisowaniu. To naturalne, że niektóre części, mimo odpowiedniej konserwacji, mogą się zużyć, dlatego musimy się czasem liczyć z wymianą pewnych części na nowe.

Jak zostało powiedziane na początku artykułu, o maszyny budowlane musimy dbać tak samo jak o nasze samochody osobowe. Dobrze działająca maszyna będzie nam służyć wiele lat. Używanie środków smarujących, regularne serwisowanie i wymiana zużytych części - tylko tyle wystarczy, by nasza maszyna budowlana spełniała swoje zadania jak najdłużej.


Części do maszyn budowlanych, części CAT i JCB - sprawdź na autos.com.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

13 komentarzy:

 1. Ciekawy wpis!Muszę pokazać go mojemu chłopakowi ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wpis jest naprawde interesujący, musze przyznać, że jestem w szoku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajny i pouczający wpis, gratulacje dla autora ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. To prawda, wpis naprawde świetny.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawy post. Bezpieczeństwo w pracy, zwłaszcza w przypadku pracy z maszynami jest priorytetowe.

  OdpowiedzUsuń
 6. To prawda. Regularny serwis oraz konserwacja to podstawa dobrze działającego sprzętu budowlanego.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawy wpis. Odpowiednio zadbane maszyny będą służyć przez długi okres czasu i spełniać swoje zadania bez problemów.

  OdpowiedzUsuń
 8. Znakomity wpis i się zgadzam że regularne serwisowanie sprzętu budowlanego wydłuża jego żywotność i oczywiście jest mniej zawody.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo interesujący wpis. Ja podczas budowy zdecydowałem się jednak skorzystać z usług wypożyczalni maszyn budowlanych, głównie ze względu na koszty. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 10. Oczywiście, ze o maszyny budowlane trzeba dbać. W końcu jak się wydaje konkretne pieniądze na ich zakup to potem brak dbałości przekłada się na wyrzucanie swoich pieniędzy w błoto.

  OdpowiedzUsuń
 11. Na pewno warto kupić odpowiednią maszynę budowlaną, wiele dilerów sprzętu posiada w swojej ofercie serwis maszyn.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo fajnie podsumowane co należy robić, aby dbać o maszyny budowlane. Koniecznie trzeba też pamiętać o regularnych przeglądach i wymianie części, które w końcu podlegają eksploatacji podczas każdego użycia.

  OdpowiedzUsuń
 13. Maszyny należy regularnie serwisować i na bieżąco wymieniać płyny zmienne. Inaczej można narazić na się na dodatkowe koszty napraw z powodu niedopilnowania.

  OdpowiedzUsuń