poniedziałek, 18 maja 2015

Inteligentne instalacje elektryczne

Inteligentne instalacje elektryczne


Autor: Remigiusz


Zastanawiając się nad wymianą lub przeróbką instalacji elektrycznej warto zastanowić się nad wyborem koncepcji tak zwanego „domu myślącego”.


Wiele firm oferujących usługi budowlane z zakresu elektryki już się tym zajmuje. Wybierać możemy spośród wielu konkurencyjnych systemów spełniających w większości standardy specyfikacji European Installation Bus. Jako przykłady można wymienić Instavus oraz Lon Works. Unifikacja technologii ma tą zaletę, że można łączyć urządzenia różnych firm kierując się jakością i ceną poszczególnych elementów.

Wiele osób określa inteligentne instalacje elektryczne jako mało znaczącą modę i nic poza tym. Nie można im jednak odmówić wielu zalet. Dają one możliwość oszczędzania prądu i ciepła dostosowując ich zużycie do potrzeb występujących w danej chwili. Podobnie działają programatory lecz w tym wypadku można powiedzieć, że obejmują one cały dom więc efekt jest znacznie lepszy. Ponadto system będzie reagował na otoczenie uruchamiając automatycznie różne podsystemy, przykładowo zapalając światła i opuszczając w żaluzję w chwili kiedy natężenie naturalnego światła na zewnątrz spadnie poniżej określonego poziomu. Inteligentne instalacje są także stosunkowo proste w konstrukcji więc nie są zawodne a naprawy można łatwo wykonać. Całość może być sterowana z jednego miejsca co daje możliwość łatwego ustalania parametrów oraz szybkiego identyfikowania ewentualnych problemów. Każdy system możemy dowolnie rozbudowywać a możliwości kontroli instalacji dopasujemy do naszych oczekiwań.

Wszystkie elementy działające w standardzie EIB wyposażone są w mikroprocesory i działają samodzielnie od reszty. Urządzenia łączą się dwoma parami przewodów, z których jedna stanowi rezerwę. Doprowadzone napięcie jest bezpieczne: 24V prądu stałego. Tworzące system jednostki dzielimy na urządzenia sterujące i wykonujące. Urządzenia wykonawcze wykonują polecenia wysłane przez elementy sterujące, które tworzą zlecenia na podstawie danych ze swoich czujników. Dokładny przebieg tego procesu możemy modyfikować podłączając do sieci zwykły komputer klasy PC.

Przykłady funkcji inteligentnego domu można mnożyć: automatycznie otwierające się drzwi garażowe po rozpoznaniu naszego samochodu, klimatyzacja reagująca na poziom temperatury, czujniki dymu włączające alarm po wykryciu zagrożenia itp., itd.


Portal budowlany - budownictwo w internetowej formie.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz