poniedziałek, 18 maja 2015

Konstrukcje Stalowe - złoto wśród rozwiązań konstrukcyjnych?

Konstrukcje Stalowe - złoto wśród rozwiązań konstrukcyjnych?


Autor: Informator


Czy konstrukcje stalowe to najlepsze rozwiązania w przypadku projektowania jak i realizacji obiektów budowlanych? Co stanowi i przemawia za stosowaniem stali jako materiałem konstrukcyjnym, niezawodnym i odpowiednim do wykorzystywania we wszystkich rodzajach obiektów?


Konstrukcje stalowe są stosunkowo młodym rozwiązaniem w dziedzinie budownictwa, aczkolwiek spełniają powierzone im zadanie. Mówimy, że stanowią nowoczesne rozwiązania, a to głównie za sprawą rozwoju poszczególnych technologii w zakresie wykonywania połączeń poszczególnych elementów. Spójrzmy chociażby na rozwój spawalnictwa, który w przypadku konstrukcji stalowych stanowi niemalże podstawę egzystencji tego materiału w dziedzinie budownictwa. Oczywiście, część osób może powiedzieć, że stal można łączyć za pomocą połączeń śrubowych, ale czy zawsze stanowi to idealne i możliwe rozwiązanie?

Dlaczego warto inwestować w konstrukcje stalowe,a nie np żelbetowe czy drewniane?

Jednoznacznie nie możemy powiedzieć, że zastosowanie stali to jedyne, poprawne i konieczne rozwiązanie. Ilu ludzi, tyle opini możemy sformułować na każdy z tematów. Patrząc w sposób obiektywny, zauważmy że montaż konstrukcji stalowych jest o wiele szybszy i często łatwiejszy niż w przypadku np konstrukcji żelbetowych (gdzie czas pracy przy powstawaniu obiektu jest stosunkowo wolny, co związane jest bezpośrednie z wymogami jakie stawia beton w zakresie wiązania i spójności). Kolejny niepodważalnym faktem przemawiającym za konstrukcjami stalowymi jest możliwość jaką daję recykling stali. W momencie, gdy zmuszeni jesteśmy rozebrać konstrukcję, nie ma większego problemy, aby postawić ją w innym miejscu lub w zwyczajny sposób poddać procesowi recyklingu ! Jest to istotne głównie dla inwestorów, którzy zdają sobie sprawę z możliwości powtórnego wykorzystania materiałów. Dodatkowym atutem konstrukcji ze stali, zwłaszcza w zakresie hal stalowych jest kształtowanie geometrii obiektu, np zwiększenie szerokości naw hal magazynowych.

Jak nietrudno zauważyć konstrukcje stalowe wykorzystujemy w wielu dziedzinach, np: wiata stalowa, wieże stalowe, maszty, mosty, domy, hale, budynki widowiskowe, wieżowce, wysokościowce i inne. Możliwości jest wiele, a ograniczać nas może jedynia nasza wyobraźnia oraz zasobność portfela w zakresie inwestycji w obiekty wykonywane w konstrukcji stalowej.


Konstrukcje stalowe - nformacje, materiały, artykuły.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

1 komentarz:

  1. Tak konstrukcje stalowe składa się z gotowych komponentów, ich montaż nie jest czasochłonny a szybko możemy mieć dużą halę czy namiot - fajna sprawa!

    OdpowiedzUsuń