poniedziałek, 18 maja 2015

Jak powstają budynki w oparciu o konstrukcje stalowe?

Jak powstają budynki w oparciu o konstrukcje stalowe?


Autor: Adam Kowalski3


Wiele jest obecnie na rynku firm, które wyspecjalizowały się w wykonywaniu budynków opartych na konstrukcjach stalowych. Metoda ta pozwala na bardzo szybkie wykonanie ogromnych i jednocześnie bardzo wytrzymałych hal stalowych. Jak wygląda proces ich tworzenia?


Pierwszym krokiem do powstania budynków takich jak hale stalowe jest zrobienie wykopów pod fundamenty. Muszą one mieć głębokość na tyle dużą, żeby całkowicie amortyzowały obciążenie wielkiej i ciężkiej konstrukcji hali magazynowej. Kolejny krok to zalanie dziur betonem i wykonanie w nich odwiertów do zakotwiczenia elementów konstrukcji. Później powstaje już sama konstrukcja przy pomocy dźwigu oraz większych i mniejszych elementów stalowych wykonanych wcześniej pod projekt konkretnego budynku. W przypadku budynków takich jak hale namiotowe pozostaje już tylko pokryć całość płachtą namiotu i wykonać podłogę. Dzięki temu, że jest to bardzo lekka konstrukcja można ją przenosić z miejsca na miejsce, a to sprawia, iż możliwy jest wynajem hal namiotowych – doskonała alternatywa dla wszystkich, którzy tylko na jakiś określony czas potrzebują skorzystać z tej budowli.

W przypadku takich rodzajów budynków jak hale magazynowe, sportowe czy też targowe niezbędne jest stworzenie pełnych hal stalowych – są to całoroczne budynki. Od tradycyjnie tworzonych budynków różnią się jedynie samą konstrukcją. Ich ściany również mogą być murowane jednak rzadko się to robi, a jeśli już to głównie z powodów estetycznych. Ale po kolei. Kiedy powstanie konstrukcja stalowa kładziony jest dach (zwykle z blachy trapezowej lub falistej) z ewentualnymi otworami na włazy, świetliki czy okna. Następny etap to ściany, które mogą być wykonane dosłownie ze wszystkiego – najczęściej jednak stosuje się blachę falistą lub trapezową. W ścianach od razu wykonywane są otwory na okna, drzwi i bramy tak, żeby po ich założeniu już nie trzeba było tego robić.

Później już tylko prace wykończeniowe. Zazwyczaj jednak nie są wykonywane przez te same firmy tylko przez specjalistyczne przedsiębiorstwa wykończeniowe. W taki sposób można mieć bardzo szybko wybudowany naprawdę wielki budynek.


hale namiotowe wynajem

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz