poniedziałek, 18 maja 2015

Parapety

Parapety


Autor: Pawu


Pozornie wydaje się, że nikt nie zwraca uwagi na taki element wykończenia jaki stanowią parapety. Mają one jednak duże znaczenie zarówno w wyglądzie całego pomieszczenia, jak i jego funkcjonalności (stanowią doskonałe miejsce na kwiatki). Dlatego warto poświęcić ich wyborowi trochę czasu.


Jakie zadania spełniają parapety?

Każde okno musi posiadać odpowiednie wykończenie zarówno na zewnątrz budynku, jak i w jego wnętrzu. W zależności od konstrukcji oraz materiału z jakiego wykonany jest dom różne wykończenia przybierają różne formy. Jest jednak jeden stały punkt – parapet. Jest to element przede wszystkim funkcjonalny, który chroni przed przedostawaniem się do mieszkania wody oraz zapobiega wydostawaniu się ciepłego powietrza. Ponadto stanowi swoisty stolik, na którym można położyć po zewnętrznej stronie okna coś do wychłodzenia (w zimie) lub do szybkiego ogrzania (w lecie). Wewnętrzny parapet świetnie się za to nadaje do postawienia kwiatka, który wymaga do wzrostu intensywnego światła słonecznego.

Jak wyglądają parapety?

Wygląd parapetów jest zależy od kilku czynników: materiał z jakiego jest wykonany, wymiary oraz producent. Kombinacji jest niezliczona ilość, dlatego każdy może znaleźć coś, co będzie dopasowane do oczekiwań. O ile parapety zewnętrzne w większości są wykonane z blachy, a ich kolor jest dopasowany do koloru tynku lub drewna, z którego zbudowany jest budynek, o tyle parapety wewnętrzne muszą być estetycznym wykończeniem wnętrza. Mogą być wykonane zarówno z drewna, tworzywa sztucznego czy też kamienia. Dobrze jest jeśli zarówno materiał, jak i jego barwa podkreślają estetykę całego pomieszczenia.

Gdzie kupić parapety?

Pytanie to wydaje się być retorycznym, gdyż z łatwością można je znaleźć w każdym sklepie sieci budowlanej. Czy jednak można tam dostać produkt, który w pełni spełni wszystkie wymagania i oczekiwania? Z tym może być już dużo trudniej, dlatego najlepiej jest skontaktować się z samym producentem (w większości miast można takiego znaleźć bez najmniejszego problemu) i zamówić bezpośrednio u niego produkt, który będzie dokładnie taki jak jest potrzebny.

Parapety to bardzo ważny szczegół wykończenia, na który należy zwrócić bardzo dużą uwagę. Przeważnie jednak ludzie przypominają sobie o nim na samym końcu i później muszą się wprowadzać do pomieszczeń bez parapetów ponieważ czas oczekiwania na wykonanie zamówionego parapetu idealnego może być bardzo długi. Warto zatem pomyśleć o tym na wcześniejszych etapach wykańczania pomieszczeń i wprowadzić się do kompletnego domu lub mieszkania.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz