poniedziałek, 18 maja 2015

Jak skutecznie poradzić sobie z problemem graffiti?

Jak skutecznie poradzić sobie z problemem graffiti?


Autor: Zbigniew Grabowski


Graffiti są to napisy, symbole, znaki, obrazy wykonane farbami w sprayu lub markerami na różnych powierzchniach, najczęściej na fasadach i elewacjach budynków oraz infrastrukturze komunalnej. Choć aspirują do miana "sztuki ulicy", dla społeczeństwa a zwłaszcza właścicieli zniszczonego w ten sposób mienia są zwykłym wandalizmem.


Skala problemu graffiti.

W wielu miastach dotyka nas problem wszechobecnego graffiti. Wątpliwej wartości malowidłami pomazane są fasady i elewacje budynków, dworce kolejowe, wagony, autobusy, tunele, przejścia podziemne, wiadukty, kładki, wiaty przystankowe, znaki drogowe, kontenery na śmieci, fontanny, rzeźby itd. Najczęściej są to zwykłe bazgroły, wykonane byle jak i gdzie tylko się da. Czasem zdarzy się wyjątek od reguły, który przykuwa oko lecz wykonany na mieniu prywatnym jest zwykłym aktem wandalizmu. Ofiarami grafficiarzy stają się również zabytki, pomniki, kościoły i świeżo odrestaurowane fasady budynków.

Co powoduje graffiti?

Przede wszystkim wywołuje negatywne wrażenia estetyczne oraz pociąga za sobą olbrzymie koszty remontu zniszczonej w ten sposób elewacji. Bohomazy często stanowią podświadomie odbierany sygnał zagrożenia dla normalnego współżycia społecznego. Skutecznie odstraszają nowych lokatorów dzielnic, turystów, co przekłada się wprost na opinię o dzielnicy czy mieście i jego rozwój. Lekceważenie istnienia graffiti skutkuje wyraźnym spadkiem zainteresowania zakupem lub wynajmem mieszkań w danej dzielnicy, lokowaniem inwestycji, co prowadzi do dalszej degradacji okolicy.

Trzeba powiedzieć wprost, że graffiti stanowi poważny problem społeczno-ekonomiczny i wymaga skutecznego przeciwdziałania, zarówno prewencyjnego (wychowanie młodzieży, wykrywalność i karanie tych czynów) jak również stosowania skutecznych metod jego usuwania.

Jak usuwać graffiti?

Najczęściej praktykowanym sposobem jest jego zamalowywanie warstwą farby, co w praktyce zwyczajnie się nie sprawdza. Często zamalowywany jest wyłącznie obszar samego malunku, co przy jego zazwyczaj nieregularnym kształcie wygląda groteskowo. Dodatkowo używane przez grafficiarzy farby w sprayu często zawierają cząstki fosforyzujące, biteks i smołę, które w krótkim czasie przebijają przez warstwę farby.

Sprawdzonym na świecie i najskuteczniejszym sposobem przeciwdziałania tej pladze jest zniechęcenie grafficiarzy do tworzenia swych dzieł. Osiągnąć to można poprzez działania prewencyjne oraz natychmiastowe usuwanie graffiti w ciągu 24h. Daje to ich twórcom sygnał, że ich malunki są niemile widziane a administrator obiektu nie daje milczącego przyzwolenia na takie działania. Krótki czas ekspozycji „dzieła”, ryzyko związane z jego naniesieniem oraz poniesione koszty farb w spray mają skutecznie zniechęcić do niszczenia mienia w ten sposób.

Zabezpieczenie przed graffiti skuteczną metodą przeciwdziałania

Warto również zainwestować w zabezpieczenie elewacji przed graffiti. Nałożona warstwa ochronna cechuje się neutralnym dla podłoża składem i może być z powodzeniem stosowana na każdym rodzaju powierzchni (tynk strukturalny, tynki maszynowe, cegła, klinkier, kamień naturalny: granit, marmur, piaskowiec itd.). Preparaty z serii Anti-Graffiti System (AGS) dostępne są w wersji matowej, półmatowej oraz błyszczącej. Dostępne są nawet w wersji barwionej według kolorystyk RAL i NCS, dzięki czemu oprócz ochrony antygraffiti stanowią jednocześnie powłokę malarską.

Usuwanie graffiti z powierzchni zabezpieczonej jest szybkie i skuteczne, bowiem preparat nie pozwala wniknąć cząstkom sprayu w strukturę powierzchni. Dzięki temu zmycie graffiti jest możliwe samą gorącą wodą pod wysokim ciśnieniem a po tym zabiegu wystarczy odnowić powłokę ochronną na czyszczonym obszarze. Samo usuwanie farby z powierzchni zabezpieczonej jest dużo tańsze niż z powierzchni niezabezpieczonej. Producent deklaruje gwarantowany 7-letni okres trwałości warstwy ochronnej, a sam preparat posiada również w składzie filtr UV, który utrwala pierwotną kolorystykę i zabezpiecza przed „płowieniem” koloru farby. Preparaty do zabezpieczenia przed graffiti spełniają jednocześnie funkcje hydrofobizacji, zachowują jednocześnie paroprzepuszczalność pokrytych materiałów.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz