piątek, 9 października 2015

Granit zmienia wystrój miast

Granit zmienia wystrój miast


Autor: Krystyna Kot


Wraz ze wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej do kraju zaczęły wpływać pieniądze z wielu funduszy. Wiele remontów, nowych przedsięwzięć było dofinansowanych, dzięki czemu wiele inwestycji miało szanse powodzenia.


Miasta zaczęły pięknieć, poprawiała się infrastruktura, nowe drogi, linie kolejowe, wyremontowane dworce i centra miast. Wszystko zaczynało dostawać drugie życie - swoja nową szansę. Wybudowano wiele elektrowni, oczyszczalni ścieków, aby wszystkim żyło się lepiej.

Szanse wykorzystały też firmy kamieniarskie, których materiały zaczęły pojawiać się na deptakach wielu polskich miast. Swego czasu popyt przewyższał podaż i na materiały granitowe trzeba było czekać nawet kilka miesięcy. Najpopularniejsza oczywiście była kostka granitowa, krawężniki granitowe i płyty granitowe. Są to najczęściej wykorzystywane materiały do wykonywania chodników oraz podjazdów. Wiele miast zainwestowało właśnie w kostkę granitową, ponieważ nie tylko bardzo korzystnie się ona prezentuje, ale jest przy tym niezwykle wytrzymała. Różne rodzaje kolorów, wielkości i grubość kostki granitowej pozwala na stworzenie chodnika, który jak najlepiej spełni nasze oczekiwania. Coraz częściej po kostkę granitowa sięgają właściciele domków jednorodzinnych, którzy niezwykle chętnie wybierają ten produkt, ponieważ prezentuje się on bardzo atrakcyjnie dla oka. Nie można też zapominać, że kostka ta jest również bardzo często wykorzystywana jako budulec dróg oraz mostów. Spośród wszystkich jej zalet z pewnością najważniejsze jest to, że jest ona trwała i wytrzymała. Chodniczki z niej ułożone będą się świetnie prezentowały przez długie lata, a co równie ważne, są one odporne na niskie i wysokie temperatury. Tak jak wcześniej wspomniałem różnorodność kolorów oraz rozmiarów pozwala stworzyć nam dowolne kształty i figury, co z pewnością ożywi w oryginalny sposób przydomowe ścieżki. Jeśli chodzi o kolory to dostępne są: żółty, czarny, czerwony, szary i szaro-rudy. Producenci kostki starają się cały czas sprostać wymaganiom klientów, z tego też powodu do sprzedaży trafiły elementy granitowe idealnie nadające się do ogrodów lub poprawiające wystrój rynku każdego miasta. Mowa tu o figurkach i granitowych wielkich donicach, w których można posadzić niewielkie drzewka lub kwiaty. Aby dodać elementom granitowym nieco smaczku, tworzy się ozdoby z piaskowca. Jest to znacznie łatwiejszy do formowania materiał i z pewnością nie sprawia tylu kłopotów, nie jest z kolei tak wytrzymały jak grafit, jednak w połączeniu ze sobą stanowią pięknie wyglądająca całość.


krawężniki granitowe

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza