środa, 7 października 2015

Prawidłowe odprowadzanie spalin

Prawidłowe odprowadzanie spalin


Autor: Ewa Bart


Szczelność i właściwa instalacja systemów kominowych to niezwykle istotny element konstrukcji budynku, wpływający na bezpieczeństwo jego mieszkańców.


W każdym domy funkcjonują różne urządzenia, które wymagają odprowadzenia spalin. Do najważniejszych należą kotły podgrzewające wodę użytkową, wodę w systemach centralnego ogrzewania oraz różnego rodzaju kominki lub nowoczesne kozy. W zależności od zainstalowanych kotłów, należy zadbać o odpowiednie kominy. Niestety wielu inwestorów nie przykłada wagi do tego elementu inwestycji. Tymczasem źle zaprojektowane lub wadliwie wykonane kominy nie będą właściwie spełniać swoich funkcji.

Wadliwe kominy nie tylko zwiększają zużycie paliwa, ale również mogą nieść zagrożenie zdrowia i życia domowników. Równie ważne jak kominy spalinowe są instalacje wentylacyjne, odpowiedzialne za usuwanie z pomieszczeń zużytego powietrza. Budowę komina zawsze szczegółowo opisują warunki techniczne, zawarte w projekcie budowlanym. Obudowa komina powinna być wykonana z materiałów, które się nie palą i mają gładką powierzchnię wewnętrzną. Kominy i stosowane w przewodach kominowych systemy muszą zapewniać szczelność.

Kominy powinny mieć przekrój dopasowany do mocy i rodzaju kotła. Nie mogą mieć żadnych przewężeń. Nie wolno także stosować zbiorczych przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Każde z urządzeń musi być podłączone do odrębnego komina. Wyjątek stanowią urządzenia z zamkniętą komorą spalania, które posiadają systemy uniemożliwiające zanik ciągu. Bardzo ważna jest obróbka komina. Często przestrzenie przy kominach są na tyle słabo zabezpieczone, że dochodzi tam do wystąpienia przecieków, powodujących zalania stropów lub strychów.


Kominy stalowe Tarnawa

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz