czwartek, 8 października 2015

Konstrukcja hali namiotowej

Konstrukcja hali namiotowej


Autor: voiteck


Hala namiotowa, jak każdy obiekt użytkowany przez ludzi, musi spełniać normy bezpieczeństwa. Normy te regulowane są przez prawo i muszą być bezwzględnie przestrzegane. Dużym ułatwieniem przy stawianiu hali jest to, że nie potrzeba na nią pozwoleń budowlanych. Nie zmienia to faktu, że hala namiotowa musi być skonstruowana tak, by nikomu nie zagrażać


Szkieletem hali jest stalowa konstrukcja oparta na profilach. To od tego elementu zależy wytrzymałość hali i jej stabilność. Konstrukcja ta musi być więc dokładnie wyliczona. Projekt musi zaś być bezbłędnie odtworzony w rzeczywistości. Tylko wtedy można mieć pewność, że konstrukcja ta jest bezpieczna.

Hala namiotowa to jednak nie tylko konstrukcja, znajduje się na niej bowiem powleczenie wykonane z plandeki, która ma swoją wagę i musi być przez konstrukcję utrzymana. Podczas procesu projektowania należy wziąć pod uwagę nie tylko zwykłe warunki, ale także te, które pojawiają się wraz z silnym wiatrem, opadami śniegu, gradu czy rzęsistego deszczu.

Hala namiotowa w budowie

Osoba decydująca się na kupno hali namiotowej nie powinna sobie zaprzątać głowy niemal żadnymi formalnościami. Ma za to prawo, a nawet obowiązek (myśląc o bezpieczeństwie swoim i wszystkich osób korzystających z hali) wymagać wiele od firmy, u której daną halę zamawia. Bezpieczna hala namiotowa powinna bowiem być wykonywana w zgodzie i na podstawie z projektem przygotowanym i sygnowanym przez profesjonalnego architekta.

To daje gwarancję, że dana konstrukcja wytrzyma wszelkie naturalne obciążenia. Należą do nich oczywiście obciążenia związane z normalnym jej użytkowaniem oraz różnymi warunkami atmosferycznymi. Należy zwrócić także szczególną uwagę na materiały, z których wykonana jest hala. Powinny one bowiem posiadać odpowiednie atesty. Dotyczy to zarówno profili (atest na nie wydaje Instytut Techniki Budowlanej), jak i plandeki (musi być zatwierdzona pod kątem wytrzymałości na ogień). Tego rodzaju dokumenty potwierdzające bezpieczeństwo hali oraz trwałość materiałów, z których ją wykonano, daje pewność, że hala jest dobrej jakości. Dokumenty te mogą być potrzebne także przy załatwianiu ubezpieczenia.


więcej informacji - hala namiotowa

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz