czwartek, 8 października 2015

Makiety architektoniczne

Makiety architektoniczne


Autor: Marek Marecki3


Czy makiety architektoniczne są potrzebne? Jedni powiedzą, że to przeżytek, że przecież technologia idzie do przodu, że dobre wizualizacje je zastępują... Najlepsze pracownie projektowe świata preferują pracę właśnie na makietach!


Tworzenie makiet architektonicznych jest praco- i czasochłonne. Kiedyś całość prac wykonywana była ręcznie, ale obecnie, w ślad za rozwojem technologii i urządzeń cnc, większą część prac wykonuje się na komputerze i ploterach cnc. W zależności od potrzeb, mogą to być plotery laserowe, frezujące, plotery tnące folię lub plotery termiczne, a także coraz bardziej popularne drukarki 3D. W dalszym ciągu ogrom prac spoczywa na barkach doświadczonych modelarzy, którzy całą makietę muszą skleić i pomalować. Praca przy jednej makiecie to od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy godzin. Fakt, do tworzenia makiet architektonicznych, historycznych czy też makiet przemysłowych trzeba mieć dryg. Nie oszukujmy się, cierpliwość również jest wskazana. Godziny pracy nad jednym tematem wynagradza efekt końcowy.


realistyczna_makieta_architektonicznaMakiety historyczne wymagają trochę więcej pracy. Wszystkie przygotowania, szukanie materiałów, szperanie po archiwach, zajmują naprawdę sporo czasu. Przy okazji człowiek się dowiaduje i uczy wielu rzeczy. Makiety architektoniczne typowo deweloperskie mają inną technologię wykonania niż makiety historyczne. Z każdym zagadnieniem wprowadzane są w czyn coraz to nowe technologie, a jeżeli chodzi o materiały do budowy takiej makiety, to ogranicza nas tylko wyobraźnia. Głównym materiałem jest polistyren i pcv. Materiały te łatwo się obrabiają i dają się malować. Łatwo na takim materiale pokazać detale na elewacjach, takie jak sztukaterie czy boniowania. Gdy budynki są już wykonane, wykonywany jest teren. Cała makieta zwykle jest przykryta kloszem ze szkła lub pleksi dla ochrony przed kurzem. To już koniec pracy, teraz można nasycić wzrok :-)


Jeśli makiety architektoniczne to dla ciebie ciekawy temat i chcesz dowiedzieć się więcej na temat technologii wykonania jak wycinanie laserem i stosowanych materiałów. To zapraszamy do kontaktu z nami!

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

2 komentarze:

  1. Moją pasją od wielu lat jest tworzenie makiet architektonicznych, ale nie z tradycyjnych produktów, tylko... z odpadów. Zamiast wyrzucać śmieci wykorzystuję surowce na projekty. Jestem obecnie w trakcie tworzenia nowoczesnego wieżowca. jak skończę - chętnie się pochwalę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Maszyny skrawające bardzo ułatwiają pracę, zarówno przy makietach jak i przy samej produkcji. Nim szybciej polskie firmy zaczną korzystać z nowoczesnych technologii tym lepiej. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń