piątek, 9 października 2015

Niezastąpione hale stalowe

Niezastąpione hale stalowe


Autor: Ala


Tradycyjne budownictwo powoli odchodzi w zapomnienie. Dzisiaj stal i szkło zastępują cegłę, przynajmniej w budownictwie przemysłowym. Jest to proces nieodwracalny, choćby z powodu niższych kosztów i krótszych terminów realizacji.


Nowoczesne budynki ze stali: hale, magazyny, budynki fabryczne i inne potrzebują odpowiedniego doboru tego metalu. Gatunki, jak i klasy stali dostępne są na rynku w szerokiej gamie. Decyzja, który gatunek zastosować do wybranego projektu powinna być przemyślana i rozważona przed podjęciem ostatecznego stanowiska. Rozwój produkcji elementów stalowych i związana z tym większa możliwość i dostępność stali sprawia, że projektant w pierwszej fazie projektowania konstrukcji decyduje, która stal spełni oczekiwania jego oraz inwestora (jak najmniejsze koszty).

Główną wadą konstrukcji stalowych jest jej niska odporność na działanie korozji oraz ognia. Zabezpieczanie powierzchni kształtowników wymaga dużych nakładów finansowych, na zapewnienie wyższego poziomu bezpieczeństwa. Żeby nie pokrywać ogromnych kosztów wydawanych na zabezpieczenia za pośrednictwem farb epoksydowych (farby antykorozyjnych), powinniśmy zainwestować kapitał w gatunek stali nierdzewnej lub trudno rdzewiejącej. Oczywiście koszt takiej stali jest wyższy od tradycyjnej, jednak w przypadku dużych inwestycji wybór ten może okazać się uzasadniony ekonomicznie. Widzimy więc, że dobranie odpowiedniej stali uzależnia nas od środowiska, a te od składu chemicznego stali.

Nowoczesne rozwiązania to dążenie przede wszystkim do obniżenia kosztów budowy i kosztów eksploatacji. Nie chodzi tu o budowanie ze słabych materiałów, bowiem wiemy, że niesie to za sobą kolejne remonty (np. w przypadku dróg) lub wysokie koszty utrzymania (hale stalowe, magazyny, fabryki). Inżynierowie i projektanci w swoich pomysłach muszą uwzględniać przede wszystkim koszty utrzymania.

Nowoczesnych rozwiązań szuka też budownictwo przemysłowe – hale stalowe są coraz bardziej energooszczędne i budowane ze stali najwyższej jakości. Konstrukcje stalowe będą więc prawdopodobnie dominowały w przemyśle budowlanym jeszcze wiele lat.


hale stalowe

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza