środa, 7 października 2015

Zastosowania geosyntetytów w budownictwie

Zastosowania geosyntetytów w budownictwie


Autor: Ewa Bart


Budowa dróg, nasypów kolejowych i realizacja innych inwestycji budowlanych wymaga dobrej stabilizacji podłoża, aby zapewnić ich solidność i bezpieczeństwo użytkowania na długie lata.


Rolę stabilizatora pełnią geosyntetyki, które mają szerokie zastosowanie w pracach inżynierskich i budowlanych. Rozmaite geowłókniny, geosiatki i geokraty zapobiegają osuwaniu się ziemi i erozji oraz są używane do wzmacniania konstrukcji dróg czy parkingów. Ze względu na swoje właściwości fizyczne, niektóre geosyntetyki są używane przy budowie instalacji odwadniających oraz przy budowie kanałów, zapór wodnych i nasypów. Geowłókniny i geotkaniny są również szeroko wykorzystywane w rolnictwie i ogrodnictwie.

Rozwój technologii i tworzyw sztucznych sprawił, że dzisiaj trudno sobie wyobrazić bez geosyntetyków nawet zwykły, przydomowy ogródek. W domowych warunkach najczęściej używana jest agrowłóknina. Stosuje się ją do ściółkowania, jako naturalną zaporę, uniemożliwiającą wzrost chwastów i zbędnych roślin. Taka ściółka przepuszcza jednocześnie wodę i pozwala na jej zatrzymywanie poprzez spowolnienie parowania. Agrowłóknina zimowa jest wykorzystywana do ochrony drzewek. Przepuszcza światło i wodę, ale nie pozwala na nadmierne przechłodzenie oraz chroni przed silnymi wiatrami.

Geosyntetyki, stosowane w różnego rodzaju pracach ziemnych, stale są rozwijane i unowocześniane. Tworzywa sztuczne są odporne na działanie warunków atmosferycznych oraz wytrzymują działanie nawet dużych sił. W zależności od potrzeb, można tworzyć dowolne sploty i kształty. Dzięki łatwości produkcji i niskim kosztom, obniża się ich cena detaliczna, co wpływa na szybkie ich upowszechnianie. Jednocześnie można precyzyjnie obliczyć czas ich rozkładu. W zależności od wymagań, można stosować geosyntetyki trwałe lub ulegające stopniowej biodegradacji.


Nowoczesne geosyntetyki RCR

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz