czwartek, 8 października 2015

Jak wybrać dobry klej do glazury podłogowej?

Jak wybrać dobry klej do glazury podłogowej?


Autor: Bartosz Komaski


Wybór kleju do glazury to podstawa stabilnego, a przede wszystkim bezpiecznego ułożenia płytek. Jednakże dokonanie właściwego zakupu nie jest łatwą kwestią. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek związanych z nieudanym remontem, zapoznaj się z poniższymi informacjami.


Bardzo ważnym kryterium wyboru kleju do płytek jest podłoże. Istotne jest nie tylko to, z jakiego materiału jest, ale i to czy będą zmieniały swój rozmiar podczas użytkowania. Zmiana rozmiaru przez podłoże jest możliwa pod wpływem temperatury, działających na nie obciążeń. Także kolor płytek jest bardzo ważny podczas wyboru kleju. Może się zdarzyć, iż barwa spowoduje odklejanie się glazury od podłoża. Ciemne kolory płytek mocno absorbują promienie słoneczne, przez co osiągają wysoką temperaturę. W wyniku tego dochodzi do zmian rozmiaru płytki, powstaje tarcie, na skutek którego okleina może się odkleić lub popękać.

Niektóre płytki, takie jak marmury, gresy polerowane, cechują się dużą nasiąkliwością. Do przyklejenia tego typu glazury należy stosować zaprawy z białego cementu; to spoiwo pozwoli uniknąć przebarwień na płytkach. Należy wystrzegać się stosowania klejów z białym cementem do tego rodzaju płytek. Bardzo ważne jest, aby przygotowując zaprawy z białego cementu, nie dodawać więcej wody, niż zalicza producent. Dodanie zbyt dużej ilości wody skutkuje tym, iż wodzie jest trudno odparować spod mało nasiąkliwych płytek. W efekcie klej nie wiąże się tak, jak powinien. Glazurnicy potocznie mówią na taki stan rzeczy, iż klej kisi się pod glazurą.

Kupując klej, pamiętajmy, że nasz wybór powinien być podyktowany także miejscem, w którym mają być ułożone płytki. Zupełnie inny klej zastosujemy do płytek podłogowych, a inny do ściennych.

Wreszcie - gdzie szukać informacji o kleju?

Informacje o kleju możemy znaleźć na opakowaniu, w karcie technicznej produktu. Kartę techniczną produktu powinniśmy znaleźć na stronie internetowej producenta. Uzyskamy tam informacje m.in. do jakiego typu podłoża, płytek jest odpowiedni, czy jest elastyczny, czy ma zwiększoną przyczepność. Bardzo przydatne mogą się także okazać dla nas informacje odnośnie zużycia kleju, sposobu przygotowania zaprawy i jej rozprowadzania.


jak klej do glazury taka podłoga

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz