czwartek, 17 grudnia 2015

Aranżacja wnętrz - jak to zrobić samemu?

Aranżacja wnętrz - jak to zrobić samemu?


Autor: Gosia Topornicka


Aby poznać wszystkie tajniki aranżacji wnętrz, potrzebne jest dobrych kilka lat nauki. Po ukończeniu odpowiedniej szkoły otrzymujemy uprawnienia, by zawodowo doradzać innym w sprawie urządzenia mieszkania. Jednak aby zaaranżować własny dom, niepotrzebne nam są skończone studia albo wymyślne narzędzia budowlane. Wystarczy znajomość kilku podstawowych zasad.


Dokładny plan pomieszczenia

Na początek przyda się dokładne odwzorowanie pokoju, który zamierzamy urządzić. Możemy stworzyć je na kartce papieru lub w prostym programie do aranżacji wnętrz. Weźmy pod uwagę nie tylko wszelkie okna, gniazdka i kontakty, ale również wielkość mebli. Przetestujmy różne ustawienia i wybierzmy najlepsze.

Przeznaczenie pomieszczenia

Zanim jednak zaczniemy aranżować nasze wnętrze, zastanówmy się, ile osób w nim zwykle przebywa oraz do czego jest przeznaczone. Na tej podstawie będziemy mogli ustalić, jakie meble i w jakim ustawieniu są nam potrzebne, aby zapewnić swobodne przemieszczanie się po pokoju.

Główny punkt

Znajdźmy główny punkt pomieszczenia, tzw. ogniskowy. Na nim zazwyczaj skupia się uwaga domowników. Może to być telewizor, kominek, okno balkonowe. Postarajmy się tak ustawić wszystkie meble, by w miarę możliwości były zwrócone przodem do punktu ogniskowego. Jeśli jest nim telewizor, pamiętajmy o prawidłowej odległości ekranu od kanapy.

Meble

Przystępując do dzieła, ustawmy w pomieszczeniu najpierw największe meble, na przykład sofę lub łóżko. Będziemy mogli wtedy dopasować mniejsze elementy wystroju w taki sposób, by idealnie komponowały się z większymi.

Nie musimy ustawiać mebli “od linijki”. Taki tryb urządzania wnętrz jest praktykowany najczęściej w biurach. Aranżując własne mieszkanie, możemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. Połączmy więc różne kształty geometryczne oraz ciężkie meble z lekkimi. Warto poeksperymentować za pomocą wspomnianego już programu komputerowego - wtedy przekonamy się, jaki mebel będzie pasował do naszego wnętrza.

Zwróćmy także uwagę na odległości między meblami. Powinniśmy mieć możliwość swobodnego przejścia utworzonymi “alejkami”. Stół w kuchni lub jadalni ustawmy w ten sposób, by do każdego krzesła był łatwy dostęp.

Powodzenia!


Polecamy sklep budowlany z profesjolanym wyposażeniem

Warto zajrzeć do działu: narzędzia budowlane

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

1 komentarz:

  1. Trafnie wypunktowane elementy. Ja jestem zwolennikiem aranżowania wnętrz samodzielnie, przy okazji można zrobić jeszcze coś twórczego ze starych np. mebli - dać im drugie życie

    OdpowiedzUsuń