czwartek, 17 grudnia 2015

Zieleń dokoła nas

Zieleń dokoła nas


Autor: Krzysztof Krzeczowski


Oprócz urządzania domów, szczególnie po zakończeniu wszelkich prac wewnątrz i na zewnątrz pozostaje jeszcze do wykonania zagospodarowanie terenu wokół. Pozostaje więc do wykonania ogród, bądź ogródek, wszystko zależy od powierzchni, jaką mamy do zagospodarowania.


Ogród jest jednym z niewielu miejsc gdzie można spokojnie wypocząć, poczuć się u siebie w otoczeniu ulubionej zieleni. Każdy z nas potrzebuje czasem wypocząć na łonie przyrody, dlatego jeśli to możliwe warto zorganizować sobie koło własnego domu choć trochę przyjaznej przestrzeni. Osoby, które dysponują dużą działką mają szerokie pole do popisu w tym względzie, co jednak zrobić jeśli mamy zaledwie taras czy balkon? Wtedy warto zainwestować w donice betonowe.

Donice betonowe stanowią świetne rozwiązanie do sadzenia wszelkiej możliwej zieleni. Stosuje się je dla tzw. małych roślin, ale można też umieszczać w nich krzewy czy nawet drzewa. Wszystko zależy wyłącznie od inwencji osoby, która zakłada sobie taki ogród. Jeśli natomiast nie posiada umiejętności związanych z samodzielną aranżacją przestrzeni, może wtedy skorzystać z pomocy osób specjalnie wykwalifikowanych w tym kierunku.


Architekt zieleni pomoże, doradzi, zaproponuje stosowane gatunki roślin, tak aby dobrze znosiły warunki terenowe takie jak na przykład - zacienienie, czy ekspozycję słoneczną, warunki glebowe, czy warunki klimatyczne itd. Osoby takie oprócz usług na rzecz prywatnych zleceniodawców zajmują się również organizacją zielonych przestrzeni miejskich. Mogą na przykład zaprojektować park czy inną przestrzeń zieloną na potrzeby miast czy gmin.


Na terenach miejskich tak naprawdę jest niewiele miejsc zielonych, choć w dobrze zorganizowanym mieście znajdzie się obszar dla terenów zielonych. Stąd też w miastach głównie dominują parki. Są one jedyną alternatywą dla mieszkańców miast, które do własnej aranżacji posiadają jedynie balkony, z reguły o niewielkiej powierzchni.

Tereny parkowe to przede wszystkim enklawa dla spragnionych kontaktu z zielenią osób. Są tu jeziorka, fontanny, drzewa, krzewy kwiaty i wiele innych roślin. Oprócz niezbędnej zieleni w postaci drzew, krzewów, kwiatów i traw muszą także zapewnić możliwość wypoczynku. Stąd też umieszcza się tam ławeczki parkowe, miejsca na kawiarnie ze stolikami i krzesełkami, kosze parkowe i wiele innych, wszystko zależy od przeznaczenia i możliwości inwestora.

Jeśli w parku zorganizowany jest plac do zabaw dla dzieci, wtedy najlepiej by był ogrodzony, aby utrudnić dostęp dla osób spacerujących np. z psami. Dzieci potrzebują spokojnej przestrzeni dla zabaw, nie zanieczyszczonej przez odchody zwierząt. Na terenie parków miejskich spotyka się też gabloty z różnego rodzaju informacjami. Gablota ogłoszeniowa to najlepsze rozwiązanie jeśli władze miasta chcą poinformować mieszkańców np. o lokalnych wydarzeniach, bieżących atrakcjach, obowiązkach czy zakazach obowiązujących na terenie parku.

Parki więc stanowią bardzo ważny element w przestrzeni miejskiej, służą lokalnej społeczności do odpoczynku, rekreacji a także spotkań. Są niezbędne aby w miejskim bałaganie, hałasie znaleźć chwilę wyciszenia i odpoczynku.


Kontrukcje Architektoniczne - Konarch

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

2 komentarze:

  1. Tej zieleni w miastach brakuje. Kiedyś mieszkałem na wsi i nie zwracałem na zieleń uwagi, ale po przeprowadzce do miasta jej brak jest odczuwalny. Szkoda, że polskie miasta są takie nie-zielone...

    OdpowiedzUsuń
  2. W wielu miastach bardzo brakuje zieleni. Jest jej za mało, a jak już jest to nie jest odpowiednio zadbana. Właśnie dlatego wiele osób szuka swojego miejsca na ziemi poza miastem, gdzie stworzą odpowiedni dla siebie ogród.

    OdpowiedzUsuń