piątek, 18 grudnia 2015

Projektowanie konstrukcji – jak wybrać dobrego architekta?

Projektowanie konstrukcji – jak wybrać dobrego architekta?


Autor: Maciej Ryszka


Pracownie architektoniczne na trenie całej Polski świadczą usługi w ramach projektowania konstrukcji – znalezienie tej odpowiedniej może być jednak poważnym wyzwaniem, gdy nie wiadomo, na co w szczególności zwracać uwagę.


Dlatego też jeżeli planuje się inwestycję, wtedy dobranie ekspertów, którzy będą mogli zaoferować kompleksową obsługę w ramach projektowania konstrukcji – stalowych, żelbetowych, drewnianych czy murowanych, jest kluczowe. Co powinno przesądzić o decyzji? Rozpatrzymy poniżej, w punktach najistotniejsze kwestie związane z wyborem odpowiedniego architekta.

Odpowiednie kwalifikacje
Przede wszystkim biuro architektoniczne musi zatrudniać takich specjalistów, który będą posiadali odpowiednie do prowadzenia działalności projektowej wykształcenie oraz uprawnienia. Informacje na temat kwalifikacji zespołu pracowni można na ogół znaleźć na jej stronie internetowej – warto zwrócić na nie uwagę już na samym początku.

Doświadczenie w branży
Na równo z kwalifikacjami warto też sprawdzić kwestie doświadczenia pracowników – ci, którzy dłużej pracują w branży, dysponują szerszą wiedzą niż ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność. Dlatego też wieloletnie doświadczenie poparte licznymi zrealizowanymi projektami na pewno będzie plusem. Warto pytać o portfolio, wielu architektów również chwali się obecnie pisemnymi referencjami swoich klientów, które są bardzo wiarygodnym źródłem doświadczenia.

Opinie i referencje
Jednak pracownia, która na rynku jest już od lat, ale nie ma dobrych opinii, nie powinna być brana pod uwagę. Na stronach internetowych pracowni znaleźć można najczęściej ich referencje – można też zawsze o nie poprosić. Także po wpisaniu do wyszukiwarki internetowej nazwy firmy można dowiedzieć się więcej o tym, co mówi się o niej online. Opinie zamieszczane są głównie na portalach branżowych, forach internetowych. Naturalnie, warto też szukać architektów z polecenia – przez internet to możliwe głównie na serwisach społecznościowych dla biznesu oraz tematycznych.

Realizacje
Bogate portfolio realizacji to kolejny plus. Najczęściej na stronie internetowej firmy znaleźć można wizualizacje oraz fotografie zrealizowanych już konstrukcji.

Zatem przy doborze projektanta konstrukcji nigdy nie warto działać pochopnie – dokładne zapoznanie się z ofertami to podstawa sukcesu.


Źródło: Projektowanie konstrukcji stalowych Piotr Witek

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz