piątek, 18 grudnia 2015

Zasady projektowania systemów tras kablowych

Zasady projektowania systemów tras kablowych


Autor: Ewa Bart


Systemy tras kablowych to nic innego jak przewody elektryczne zamocowane w specjalnych korytkach, stosowane zazwyczaj w dużych obiektach, zakładach przemysłowych, wszędzie gdzie ilość przewodów jest bardzo duża i muszą one być uporządkowane.


Projektując system tras kablowych, trzeba uwzględnić wiele specjalistycznych czynników, których elementem wspólnym i nadrzędnym celem jest bezpieczeństwo instalacji. Taka trasa kablowa ma w założeniu służyć przez lata, powinna zatem być bezawaryjna i chroniona w razie pożaru i codziennego prawidłowego funkcjonowania w danym zakładzie.

Co jest najważniejsze w projektowaniu i wykonaniu tras kablowych? Na co zwrócić szczególną uwagę, a czego unikać, by nie zagrozić bezpieczeństwu instalacji? Oto najistotniejsze wskazówki do wykorzystania:

 • solidna konstrukcja trasy kablowej, zastosowanie odpowiednich elementów montażowych, wsporników, wieszaków, dopasowanych do ciężaru instalacji. Od wytrzymałości konstrukcji zależeć będzie bezpieczeństwo przewodów i całej instalacji.
 • stabilne zamocowanie przewodów w trasach za pomocą specjalnych obejm kabłąkowych i opasek kablowych – w zależności od ułożenia kabli w poziomie lub w pionie
 • ochrona przeciwpożarowa – stosowanie elementów o wysokiej wytrzymałości ogniowej
 • wykorzystanie odpornych na korozję korytek (ocynkowana blacha, stal chromowo-niklowa, lakiery epoksydowe)
 • uporządkowanie przewodów w trasie poprzez użycie przegródek i separatorów
 • stosowanie obejm zbiorczych do instalacji wiązki przewodów.

Co z kolei jest niewskazane przy projektowaniu i montażu trasy kablowej?

 • bezpośrednia bliskość innych instalacji – wodnej, telekomunikacyjnej, gazowej
 • gwałtowne i częste zmiany kierunków przewodów (konieczne jest stosowanie w tym specjalnych elementów, takich jak kolanka, specjalne kształtki itp.)
 • prowadzenie systemu tras kablowych w dylatacjach.

Projektowanie i wykonywanie systemów tras kablowych to niezwykle odpowiedzialne zajęcie, a wszelkie niedociągnięcia mogą mieć bardzo poważne następstwa w przyszłości. Na bezpieczeństwo instalacji wpływa przede wszystkich jakość wykorzystanych materiałów, ich odpowiedni dobór i solidny montaż. Konieczne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa związanych zwłaszcza z ochroną przeciwpożarową, aby w razie pożaru ustrzec system przed zniszczeniem.


Nowoczesne systemy tras kablowych w Hurtowni ELEKTRO-HURT

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

4 komentarze:

 1. Bardzo ciekawy artykuł, krótko i konkretnie. :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wyjątkowo konkretnie podana informacja na temat trasowania, okablowanie musi być wykonane raz a dobrze.

  OdpowiedzUsuń