czwartek, 17 grudnia 2015

Wybór grzejnika do łazienki - na jakie kwestie zwrócić uwagę?

Wybór grzejnika do łazienki - na jakie kwestie zwrócić uwagę?


Autor: Marcin Kwiatkowski


Niezależnie od wielkości łazienki, prawidłowo dobrany grzejnik pełni nie tylko funkcjonalną rolę, ale stanowi także zasadniczy element dekoracyjny, który nadaje charakteru całemu pomieszczeniu.


Dlatego też, wybierając konkretne urządzenie, należy wziąć po uwagę zarówno aspekt użyteczności, jak i formę i kolor konkretnego grzejnika. Szczególnie, że współczesne grzejniki są dostępne w bardzo różnorodnych stylach, co daje wiele interesujących możliwości aranżacyjnych i pozwala nadać pomieszczenie zupełnie odmiennego charakteru.

Rozmiar łazienki w kontekście wyboru grzejnika

Dobrej jakości grzejnik powinien być urządzeniem wielofunkcyjnym. Powinien nie tylko dawać ciepło, ale również być ozdobą pomieszczenia i bezawaryjnie służyć przez wiele lat. Prawidłowy dobór mocy urządzenia jest tu jednak kwestią priorytetową. Im pomieszczenie jest obszerniejsze, tym większe jest w nim zapotrzebowanie na ciepło.

W przypadku dużych pomieszczeń, zaleca się zastosowanie grzejnika łazienkowego wraz z ogrzewaniem podłogowym. Grzejnik szybko dostarczy ciepło i wysuszy łazienkowe ręczniki, natomiast ogrzewanie podłogowe pomoże utrzymać stałą temperaturę w łazience i zapewnia mieszkańcom poczucie komfortu.

W mniejszych łazienkach warto natomiast pamiętać o zastosowaniu minimalnej ilości urządzeń i mebli oraz o spójności całego wystroju. Grzejnik w tym przypadku powinien zapewniać dodatkową przestrzeń i zagwarantować komfort użytkowania pomieszczenia.

Dobór mocy grzejnika

Należy zaznaczyć, iż moc cieplna grzejników jest znacznie niższa od mocy grzejników stosowanych w innych pomieszczeniach. Wynika to z faktu, iż posiadają one mniejszą powierzchnię wymiany ciepła. Dlatego też, wybierając grzejnik do łazienki, nie należy kierować się wyłącznie jego wielkością, ale przede wszystkim mocą. Jest to kwestia szczególnie istotna w przypadku dużych łazienek, które są najczęściej zlokalizowane na krańcach budynku i posiadają okna, będące jednym z ujść ciepła.

Aby określić prawidłową moc urządzenia, należy wziąć pod uwagę trzy parametry: temperaturę zasilania i powrotu wody w instalacji c.o., niezbędną temperaturę w łazience oraz zapotrzebowanie na ciepło. Następnie należy przeprowadzić odpowiednie obliczenia, dzięki którym będzie wiadomo, jaka moc grzejnika jest w przypadku danej łazienki niezbędna.


Artykuł powstał przy współpracy z http://www.instalprojekt.com.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz