piątek, 18 grudnia 2015

Pokrycia dachowe - montaż blachy trapezowej

Pokrycia dachowe - montaż blachy trapezowej


Autor: Paweł Pierożek


Wykonanie pokrycia dachu jest niezwykle istotnym elementem budżetu, jaki chcemy przeznaczyć na inwestycję budowlaną. Zarówno koszt jego wykonania, jak i sam zakup materiału, to znaczny wydatek, istnieją jednak pokrycia, pozwalające nieco zaoszczędzić. Należy do nich blacha trapezowa.


Blacha trapezowa – budowa

Blachy trapezowe wyposażone są w metalowy rdzeń, którego grubość waha się w przedziale od 0,4 mm do 1 mm. Z zewnątrz mogą być zdobione kolorową warstwą ochronną, lub dostarczane w stanie surowym, zabezpieczone jedynie przez ocynk lub alucynk. W tym przypadku odcień blachy nie jest jednolity, a zależy od producenta. Każdy stosuje bowiem nieco inne proporcje aluminium do cynku, co wpływa na kolor blachy.

Dla blachy trapezowej, niezwykle charakterystyczne są przetłoczenia, mające kształt (jak sama nazwa na to wskazuje) trapezu. Rozmiary arkuszy są różne i zależą przede wszystkim od indywidualnych preferencji inwestora. Blacha może być dostarczana w arkuszach o szerokości od 90 cm do 160 cm. Ich długość może wynieść nawet 10 – 12m.

Blacha trapezowa jest idealna do krycia dachów nowoczesnych obiektów budowlanych, o podwójnym spadzie. Takie połączenie zapewnia niezwykle ciekawy efekt wizualny, charakteryzuje się też trwałością i funkcjonalnością.

Montaż pokrycia

Pokrycie z blachy trapezowej najczęściej montuje się na rusztowaniu nośnym, na które składają się drewniane łaty i kontrłaty. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, żeby tego typu blachę układać na łatach stalowych.

O ile przygotowanie rusztu jest czasochłonnym procesem, to sam montaż pokrycia przebiega stosunkowo szybko, zwłaszcza w porównaniu do montażu blach płaskich.

Podobnie jak w przypadku blachodachówki, do przykręcenia blachy trapezowej do łat, należy używać plastikowych śrub z uszczelkami. Warto zadbać o to, aby strona, po której profilowane rowki są węższe, znajdowała się na górze. Dlaczego? To proste - dzięki temu wody opadowe będą miały możliwość swobodnego spływu.

Zakład łączący poszczególne arkusze powinien mieć szerokość przynajmniej jednego przetłoczenia, to niezwykle ważne. Warto także pamiętać, że jeżeli na powierzchni blachy znajduje się rowek kapitalny, powinien zostać przykryty sąsiadującym arkuszem.

Do przykręcenia blachy stosuje się dwa rodzaje śrub: krótkie i długie. Śruby krótkie stosuje się u góry fali i służą one do łączenia krawędzi. Śruby długie odpowiadają za przykręcenie arkuszy do konstrukcji dachu. Powinny być użyte u dołu fali.

Najczęstsze błędy montażowe

Należy zapamiętać, że do montażu blach trapezowych powinny być użyte wyłącznie wkręty zaopatrzone w uszczelkę, tzw. wkręty farmerskie. W przeciwnym wypadku pod powierzchnię blachy dostanie się woda, co znacząco przyspieszy proces zużycia. Prawidłowo zamocowany wkręt powinien odznaczać się uszczelką wystającą ponad "łebek".

Czasami dochodzi do sytuacji, kiedy nieuważny dekarz łączy blachę z dachem u góry fali. Jest to niedopuszczalny błąd! Miejscem łączenia pokrycia z dachem zawsze jest dół fali! Na górze fali łączy się blachę z blachą i od tej reguły nie ma żadnych odstępstw.


Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

2 komentarze:

  1. Przydatny materiał. dzięki takiej wiedzy można kontrolować pracę dekarza

    OdpowiedzUsuń
  2. właśnie jestem na tym etapie z własnym dachem, bedzie lektura do poczytania :)

    OdpowiedzUsuń