czwartek, 17 grudnia 2015

Zastosowania stali nierdzewnej w budownictwie

Zastosowania stali nierdzewnej w budownictwie


Autor: Paweł Pierożek


Stal nierdzewna jest materiałem, który już od wielu lat zyskuje coraz więcej różnych zastosowań. Nie da się ukryć, że jest to materiał posiadający wsporo zalet, także z punktu widzenia wykorzystania w budownictwie oraz wykończeniu wnętrz. Skąd wynika popularność stali?


Stal nierdzewna w budownictwieW budownictwie i architekturze stal nierdzewna jest wykorzystywana od kilkudziesięciu lat. Na pewno można zauważyć coraz większe zainteresowanie tym materiałem. Dotyczy to głównie dużych inwestycji komercyjnych, takich jak biurowce, czy centra handlowe, a także instytucji, np. muzeów. Coraz częściej po takie rozwiązanie sięgają również inwestorzy prywatni, którzy doceniają zalety tego ciekawego i trwałego materiału.

W budownictwie wykorzystuje się wiele różnych produktów - blachy nierdzewne, kątowniki, pręty, profile, czy siatki. Na rynku można znaleźć ogromny wybór różnorodnych elementów. Stal nierdzewna łatwo poddaje się obróbce i kształtowaniu, dlatego bez problemu można z niej wykonać bardzo wiele części, także tych bardzo precyzyjnych. Charakteryzuje je także duża wytrzymałość i wyjątkowa trwałość.Nowoczesna estetykaJedną z największych zalet stali nierdzewnej jest jej wyjątkowa estetyka. Wykorzystanie elementów konstrukcyjnych i wykończeniowych z tego materiału, np. blach nierdzewnych, nadaje budynkom wyjątkowo nowoczesny wygląd. Stosują się ją do takich elementów jak balustrady, daszki, wykończenia kolumn, windy oraz wiele innych. Dzięki temu pomieszczenia wydają się dużo bardziej eleganckie. Stal doskonale komponuje się z takimi materiałami jak szkło i drewno.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się między innymi ozdobne blachy nierdzewne, które są ciekawym rozwiązaniem. Cechuje je nie tylko duża dekoracyjność, ale także duża funkcjonalność. Są trwałe, ale także łatwe do utrzymania w czystości i nie potrzebują renowacji. Dlatego doskonale nadają się do przestrzeni użytkowych. Sprawdzają się w centrach handlowych, na dworcach, czy peronach metra. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby takie rozwiązanie wykorzystać także w domu jednorodzinnym, gdzie pozwoli na stworzenie równie ciekawego efektu.


Dlaczego stal nierdzewna?Popularność blach nierdzewnych oraz innych elementów wykonanych z tego szlachetnego materiału jest dosyć prosta do wytłumaczenia. Wynika przede wszystkim z bardzo dużej trwałości takiego rozwiązania, które jest odporne na korozję i nie wymaga częstej renowacji oraz stosowania dodatkowych środków ochronnych. Jednocześnie prezentuje się w efektowny sposób i jest bardzo proste w eksploatacji. Tego typu stal doskonale sprawdza się w pomieszczeniach użytkowych, a także w domach jednorodzinnych, którym nadaje nowoczesnych charakter.

Zainteresowanie takim rozwiązaniem będzie prawdopodobnie nadal rosnąć. Na rynku pojawia się coraz więcej ciekawych rozwiązań oraz propozycji wykorzystania stali nierdzewnej w budownictwie i wykończeniach, a architekci częściej sięgają po ten materiał, także w czasie przygotowywania projektów domów jednorodzinnych.


Artykuł powstał dzieki pomocy firmy Euromixstal

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

3 komentarze:

  1. Faktycznie, stal nierdzewna jest teraz wykorzystywana wszędzie;)

    OdpowiedzUsuń
  2. bardzo popularny temat ostatnio :) Każdy chciałby mieć w domu!

    OdpowiedzUsuń