czwartek, 17 grudnia 2015

Domy pasywne – wyzwanie dla każdego architekta

Domy pasywne – wyzwanie dla każdego architekta


Autor: Greta Rozmysłowicz


Jak każdy dom, tak i dom pasywny, potrzebuje odpowiedniego planu budowy.


Biorąc pod uwagę fakt, że domy pasywne spełniają dużo więcej funkcji, niż domy budowane w tradycyjny sposób, projekt takiego domu musi uwzględniać wiele istotnych elementów.

Architekt staje przed nie lada wyzwaniem projektując dom pasywny, inteligentny,energooszczędny czy też prefabrykowany. Wykonanie takiego projektu jest dużo trudniejsze, niż wykonanie projektu domu tradycyjnego. Budynek pasywny oprócz ogólnych norm budownictwa musi uwzględnić szereg wymogów funkcjonalnych i technicznych. Doświadczenie w planowaniu tego typu budynków przez architekta jest wskazane. Tym bardziej, że architekt musi stawiać w swoim projekcie na pierwszym miejscu elementy, które mają wpływ na bilans energetyczny domu oraz łączyć je z wizją klienta, co jest trudnym zadaniem.


Najważniejsze założenia w domach pasywnych


Domy pasywne zachowują charakterystyczną bryłę. Jest ona wynikową uzyskania odpowiedniej wartości stosunku powierzchni styku przegród zewnętrznych ze środowiskiem zewnętrznym do kubatury budynku. Dlatego idealnym kształtem i proporcją A/V charakteryzuje się kula czy sześcian. Parametr ten wpływa na bilans energetyczny budynku.

Ważnym elementem w trakcie projektowania domu pasywnego jest również szczelność przegród wewnętrznych. Miejsca, w których możliwa jest wymiana powietrza lub tworzenie się mostków termicznych wymagają szczególnego uwagi. Elementy takie, jak fundamenty, dach, ściany oraz przejścia instalacyjne muszą do siebie idealnie pasować i tworzyć wspólnie, z pozostałymi częściami budynku, maksymalnie szczelną powierzchnię.
Dobranie odpowiednich okien, które posiadają obniżony parametr U (przenikania ciepła). Najczęściej w tego typie budownictwie stosowane są szyby zespolone z potrójnym oszkleniem. Szczeliny między szybami w tego typu oknach wypełnione są gazem szlachetnym, który gwarantuje lepszą izolację.


Wykonanie projektu domu pasywnego jest bardzo trudnym zadaniem. Wymaga doświadczenia i dużej wiedzy architektów. Planując taką dużą inwestycje, jaką jest dom pasywny najlepiej jest skorzystać z porad doświadczonych specjalistów.


Artykuł powstał na podstawie informacji zamieszczonych na: http://domy.procyon.com.pl/projektowanie-domu-w-standardzie-pasywnym

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz