czwartek, 17 grudnia 2015

Nowoczesne elewacje - na miarę XXI wieku

Nowoczesne elewacje - na miarę XXI wieku


Autor: Tomasz Kuśnierczak


Na ogólną prezencję każdego budynku, w bardzo dużej mierze wpływa rodzaj zastosowanej elewacji. To właśnie ona dodaje obiektowi sporą dawkę stylu i charakteru, świadczy także o guście i dobrym smaku jego właściciela.


Trendy dotyczące elewacji zmieniają się niemal tak samo szybko, jak moda - to, co było na topie kilka sezonów wstecz, dziś jest już passe. Jak wyglądają nowoczesne elewacje i jakie materiały służą do ich wykonania? Sprawdźmy to.

SAME ZALETY?

Czasy, kiedy do wykonania elewacji używano wyłącznie drewna, kamienia lub tynku, są już zamierzchłą przeszłością. Dzisiejsza technologia pozwala na użycie alternatywnych materiałów sztucznych, które pod względem stylistycznym nie ustępują swoim naturalnym odpowiednikom, za to w kwestii funkcjonalności i trwałości - wyprzedzają je o całe lata świetlne. Nie bez znaczenia jest także łatwiejszy montaż. Mniej roboczogodzin to mniejsze koszta - w końcowym rozrachunku to po prostu musi się opłacić. Duża różnorodność materiałów sprawia, że projektanci mają niezwykle szerokie pole do popisu, a osiągnięcie zniewalającego efektu stylistycznego, nie stanowi najmniejszego problemu. Trudno zatem doszukać się tu jakichkolwiek poważniejszych wad.

WENTYLACJA

W ostatnich latach, wiodącym trendem stały się elewacje wentylowane. Taki typ elewacji powstaje w wyniku połączenia okładzin elewacyjnych z ociepleniem wykonanym techniką lekką. Pusta przestrzeń, pozostawiona pomiędzy okładziną a ociepleniem, ma za zadanie zapobiegać gromadzeniu się wilgoci w izolacji termicznej budynku i trzeba uczciwie przyznać, że to naprawdę działa. Na tym jednak nie kończą się zalety takiego rozwiązania. Nowoczesna elewacja wentylowana ma niezwykle korzystny wpływ na gospodarkę cieplną w budynku - latem, w warunkach znacznego nasłonecznienia, chroni przed nadmiernym nagrzewaniem obiektu, natomiast zimą znacząco ogranicza straty cieplne. Korzyści, jakie wynikają z tego faktu, nie muszą być chyba szerzej omawiane.

METAL NA ELEWACJĘ? CZEMU NIE!

W ostatnim czasie można zaobserwować znaczący wzrost popularności elewacji, wykonanej z metalu. Nie ma w tym nic dziwnego, bogactwo form oraz kształtów metalowych paneli sprawia, że można uzyskać właściwie dowolny efekt stylistyczny - od futurystycznego, aż po industrialny. Do wykonania paneli zazwyczaj służy blacha aluminiowa, choć dosyć często spotyka się także okładziny cynkowo - tytanowe. Ich grubość zwykle nie przekracza trzech mm. W obu przypadkach elewacja będzie całkowicie odporna na warunki atmosferyczne, zatem wybór konkretnego rozwiązania, w dużej mierze, zależy od indywidualnych preferencji inwestora.
Jeszcze kilka lat temu, głównym odbiorcą metalowych elewacji było budownictwo przemysłowe, dziś sytuacja ta ulega zmianie - coraz większa liczba budynków mieszkalnych jest zdobiona metalową elewacją.

CEMENT I WŁÓKNO

Coraz większą popularność zdobywają także elewacje, wykonane z płyty cementowo - włóknowej. Do wykonania tego materiału służy cement, zbrojony włóknem celulozowym. Do takiej mieszanki dodaje się włókna PVA, które mają za zadanie wzmocnienie materiału i nadanie mi większej elastyczności, krzemionkę oraz kredę. Bardzo często wykorzystywane są także zużyte, pochodzące z recyklingu płyty cementowo - włóknowe, co dodatkowo podnosi aspekt ekologiczny takiego rozwiązania. Występują one w kilku wariantach - w formie płyty, mniejszych płytek lub podłużnych paneli, imitujących deski.

PŁYTY WIELOWARSTWOWE LAMINOWANE

Rozwiązaniem, które również zasługuje na uwagę, są płyty laminowane. Mają one budowę warstwową, w której głównym elementem jest płyta wiórowa. Wierzchnią warstwę stanowi papier z odpowiednim nadrukiem, który może imitować właściwie dowolny wzór. Jako zewnętrzne zabezpieczenie, stosowana jest żywica. Pomaga ona zabezpieczyć papierową warstwę przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych oraz przed uszkodzeniami mechanicznymi. Grubość płyty waha się w przedziale 6 - 13 mm. Wytrzymałość płyt laminowanych kształtuje się na bardzo dobrym poziomie, zatem można mieć pewność, że przez długie lata będą stanowiły ozdobę domu.

Więcej na temat nowoczesnych elewacji można poczytać na stronie internetowej jam-pol.eu/PL/oferta/nowoczesne-elewacje


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz