wtorek, 3 lutego 2015

7 kroków do świadectwa charakterystyki energetycznej

7 kroków do świadectwa charakterystyki energetycznej


Autor: speedy


O potrzebie wprowadzenia obowiązkowej certyfikacji energetycznej budynków już nikt nie dyskutuje. Wiele osób natomiast nie wie od czego zacząć starania aby taki certyfikat otrzymać, w tym artykule, w siedmiu krokach spróbujemy przedstawić co należy zrobić aby zdobyć taki dokument dla swojego budynku lub lokalu.


1. Na początku musisz sprawdzić czy nieruchomość którą posiadasz podlega obowiązkowi certyfikacji energetycznej. Świadectwo charakterystyki energetycznej będzie ci potrzebne jeśli chcesz wynająć lub sprzedać komuś budynek lub lokal. Jeżeli remontowałeś swoją nieruchomość a wskutek tego remontu mogła zmienić się charakterystyka energetyczna (ocieplenie, wymiana okien, zmiana systemu ogrzewania) to również znajdujesz się na początku drogi do uzyskania pełnej informacji o jej efektywności energetycznej.

2. Poszukaj w internecie lub prasie firmę zajmującą się sporządzaniem świadectw energetycznych, pamiętaj że musi to być osoba z uprawnieniami i z wykupionym ubezpieczeniem od odpowiedzialności zawodowej.

3. Porównaj oferty. Nie kieruj się wyłącznie ceną, każdy profesjonalny certyfikator energetyczny odwiedza budynek, sprawdza jego dokumentację techniczną, w razie konieczności przeprowadza pomiary. Nie ufaj certyfikatorom, którzy wmawiają, że ich wizyta nie jest konieczna. Nie można dobrze obliczyć charakterystyki energetycznej nie widząc budynku.

4. Przygotuj komplet dokumentów niezbędnych do wykonana świadectwa energetycznego (zakres dokumentacji uzgodnij z osobą sporządzającą świadectwo). Przydadzą się: projekt budowlany, dokumentacja urządzeń (kotła, klimatyzatora), projekty przygotowywane do przeprowadzonych remontów, itp.

5. Podpisz umowę z certyfikatorem energetycznym, będziesz miał gwarancję dotrzymania terminu i podstawę prawną do egzekwowania ewentualnych roszczeń.

6. Zaangażuj się w wykonanie certyfikatu energetycznego – udzielaj obszernych informacji certyfikatorowi ale i jednocześnie zadawaj pytania jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości – ty najlepiej znasz swój dom czy swoje mieszkanie.

7. Po otrzymaniu certyfikatu – dołącz dokument do pozostałej dokumentacji budynku lub lokalu, planów technicznych, umów notarialnych.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza