wtorek, 3 lutego 2015

Hydraulika

Hydraulika


Autor: Mikee


Wielu osobom zawód hydraulika kojarzy się z grubszym panem w średnim wieku trzymającym w ręku podrdzewiały klucz albo z 'kaloryferami'. Obecnie jednak zawód ten staje się popularny wśród młodych, zdolnych ludzi, którzy chętnie wdrażają najnowocześniejsze technologie.


Jak już nadmieniliśmy we wprowadzeniu do tego artykułu w ciągu ostatnich dwudziestu lat zawód hydraulika bardzo się zmienił. Instalacji hydraulicznych zazwyczaj nie wykonuje się już w całości ze stali, a raczej z miedzi lub tworzyw sztucznych. W związku z nowymi technologiami, które ciągle są wprowadzane na rynek europejski narzędzia, którymi posługuje się monter instalacji centralnego ogrzewania oraz sanitarnych też się zmieniają.

Gwintownica jest już narzędziem używanym bardzo rzadko. O wiele większe zastosowanie mają teraz na przykład zgrzewarki do rur i złączek z polipropylenu. Połączenia wykonywane są na zasadzie nadtapiania sklejanych ze sobą warstw. Takie połączenie, gdy jest dobrze wykonane już zawsze będzie szczelne. Innym narzędziem bardzo często wykorzystywanym w montażu instalacji hydraulicznych jest zaciskarka ręczna lub akumulatorowa. Jest ona stosowana w montażu systemów Pex-Al-Pex. Połączenie wykonuje się wsadzając skalibrowaną rurę w specjalną kształtkę. Następnie dokonuje się zaprasu. Montaż instalacji w obu systemach jest bardzo szybki i w porównaniu do instalacji stalowych bardzo lekki. Obserwując montera z klasą czasem można odnieść wrażenie, jakby to była dla niego zabawa :). Stosuje się jeszcze obecnie instalacje z rur i kształtek wykonanych z miedzi. Tutaj połączenia są lutowane. Ten system jest bardziej pracochłonny, droższy od tych z tworzyw sztucznych i niemożliwy do zastosowania w instalacjach sanitarnych.

Oczywiście to tylko niektóre technologie wykorzystywane w hydraulice XXI wieku. Ale dobrze one pokazują, że wraz z postępem technologicznym, wizerunek hydraulika też się zmienił.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz