środa, 4 lutego 2015

Granit w budownictwie

Granit w budownictwie


Autor: Damian Sokulski


Granit był używany w budownictwie od wieków, jednak dopiero ostatnimi czasy jego popularność nabrała znaczenia. Stał się materiałem pożądanym i cenionym dzięki swoim cechom.


Ostatnimi czasy kamienie naturalne stały się całkiem popularne. Pomimo tego, że stosowano je już od bardzo dawna i ich zalety są powszechnie znane, to dopiero od niedawna rozpoczął się okres ich "świetności" i popularności. Naturalne kamienie używane są zarówno we wnętrzach mieszkalnych jak i na terenie wokół domu (np murek).

Jedną z najpopularniejszych skał naturalnych jest granit. Jest to skała magmowa, która powstała w głębi Ziemi, cechuje ją ogromna twardość, jest bardzo odporna na działanie czynników mechanicznych. Istnieje wiele wyrobów granitowych różnych rodzajów, prawdopodobnie najbardziej popularna jest kostka granitowa, która stanowi materiał używany podczas układania podłogi wokół budynków. Jest używana nie tylko w budownictwie mieszkaniowym ale także w wielu instytucjach np. państwowych i prywatnych.

Kostki granitowe cechuje nie duży rozmiar, dzięki temu można tworzyć z niej ciekawe mozaiki. Dobrze się ją łączy z innymi rodzajami kamieni oraz z kostką brukową. Wszystko zależy od tego jak pomysłowa jest osoba układająca kostkę. Granit ma bardzo duże zastosowanie przede wszystkim pod postacią kostki, przy wykańczaniu posesji.

Do granitów zaliczają się także szeroko pojęte blaty granitowe. Wykonuje się z nich nagrobki, gdyż są niezwykle odporne na działanie wszelakich czynników atmosferycznych a także różnych substancji chemicznych. Co najważniejsze, w raz z upływem czasu granit nie niszczy swojej powłoki poprzez wycieranie (oczywiście delikatne), tylko robi się coraz ładniejszy i bardziej naturalny. Dzięki tym cechom stosuje się go często w trudnych i bardzo trudnych warunkach.

Można go wykorzystywać np w kuchni jako blat, jest to wygodne rozwiązanie gdyż blat taki często się brudzi i ciężko go domyć bez użycia środków chemicznych, na które granit jest w końcu odporny. Używa się go również w łazienkach i toaletach.

Jeśli zależy nam na upiększeniu naszego domu lub posesji, podążać za trendami to powinniśmy wybrać granit, jest to uniwersalny kamień i spełniający wszystkie nasze nie rzadko trudne wymagania.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza