wtorek, 3 lutego 2015

Dom systemem gospodarczym, dom w paczce?

Dom systemem gospodarczym, dom w paczce?


Autor: ECO-EuroDOM


Zostało uznane, że mimo korzyści domów drewnianych jedną z największych wad jest brak możliwości budowy domu systemem gospodarczym. Czy domy w paczce zaspokoją tę lukę?


Dom szkieletowy to cieszący się coraz większym zainteresowaniem element rynku obecnych usług budowlanych. Wygląda na to, że ta gałąź rynku będzie się coraz szybciej rozwijać. Domy drewniane przywędrowały do nas z Ameryki oraz Kanady gdzie stanowią większy udział w rynku nieruchomości. Nazywane są potocznie kanadyjskimi ze względu na analogiczne rozwiązania (zwłaszcza te izolacyjne) w stosunku do domów stawianych właśnie w Kanadzie.

Obecnie w skład ofert polskich firm budowlanych stawiających domy drewniane wchodzą:

- Domy stawiane na działce klienta z drewna dostarczonego bezpośrednio na plac. Jest to technika stosowana przez małe firmy, które nie mają możliwości przygotowania konstrukcji. Cały proces przygotowania ogranicza się do docięcia elementów drewnianych, cała reszta prac odbywa się bezpośrednio na placu budowy inwestora. Czas trwania budowy jest przez to wydłużony, a drewno jest narażone na wpływ warunków atmosferycznych.

- Domy z przygotowaną konstrukcją w profesjonalnej fabryce dostarczaną na plac budowy w formie modułów. Jest to rozwiązanie najbardziej ekonomiczne z punktu widzenia obciążenia finansowego. Koszty są zminimalizowane poprzez przygotowanie gotowej konstrukcji w postaci modułów w fabryce, odchodzą więc zatem koszty delegacji, zakwaterowań, dojazdów na etapie budowy konstrukcji. Dodatkowo konstrukcja może być przygotowana w momencie gdy lane są fundamenty co skraca czas budowy. Montaż całości na placu trwa zwykle 1-3 dni. Minimalizowany jest wpływ warunków atmosferycznych.

- Domy gotowe (prefabrykowane) - gotowe elementy ścian przyjeżdżające na plac budowy. Jest to najszybszy sposób budowy, niestety oznacza on również wyższe koszty z uwagi na chociażby konieczność użycia dźwigu do montażu. Jest to najdroższa technologia, ale najszybsza.

Jakiś czas temu powstała na rynku kolejna oferta tzw. domy w paczce, opiera się ona o montaż konstrukcji plus dostarczenie wybranych materiałów na działkę klienta. Jest to odpowiedź na zarzut jakoby nie było możliwości budowy domu szkieletowego systemem gospodarczym.

Wybranie tego wariantu może znacząco obniżyć koszty budowy naszego domu. Kupujemy konstrukcję w postaci modułów wykonanych w fabryce wraz z montażem, wykonawca dostarcza nam również inne materiały jakie sobie zażyczymy po preferencyjnych cenach. I przez kilka następnych miesięcy robimy całą resztę samodzielnie.

Warto jednak pamiętać, że trwałość domu z paczki będzie w takim wypadku zależeć tylko i wyłącznie od nas. Należy więc przed przystąpieniem do prac, zebrać potrzebną ilość informacji na temat budownictwa szkieletowego, lub zatrudnić kierownika budowy mającego doświadczenie w tego typu budowlach.

Dom w paczce daje nam możliwość obniżenia kosztów budowy o około 30% w stosunku do cen w wariantach "pod klucz" oferowanych przez firmy wykonawcze.

Ingerencja w budowę ze strony firmy wykonującej domy w paczce ogranicza się tylko i wyłącznie do postawienia konstrukcji budynku z przygotowanych modułów, i tylko w tym miejscu zapłacimy za robociznę tzn, wykonanie modułów oraz montaż konstrukcji na placu budowy. Cała reszta prac z uwagi na dość prostą budowę kanadyjczyków możemy wykonać sami, lub w oparciu o regionalnych wykonawców.


Dawid Ratajczak, www.domtaniej.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz