środa, 4 lutego 2015

Horyzontalne przewierty sterowane - do czego się przydają?

Horyzontalne przewierty sterowane - do czego się przydają ?


Autor: Tomasz R.


Umiejętność wiercenie dziury staje się ostatnio coraz bardziej doceniania w budownictwie. Przewierty sterowane osiągają coraz większy udział we wszystkich wykopach dokonywanych w celach budowlanych.


Szczególnie dużą popularnością cieszą się w miastach, oraz na terenach o zwartej zabudowie ze względu na swój niewątpliwy atut jakim jest nie potrzeba przekopywania się na powierzchni w celu położenia rur, kabli, czy też innych instalacji.
Także horyzontalne przewierty sterowane są coraz częściej wprowadzane w celu przyśpieszenia prac nad budowami, czy ominięcia szczególnie trudnych odcinków I tak np. horyzontalne przewierty sterowane stosowane są przy budowach i remontach autostrad i dróg ekspresowych, gdzie przekopywanie się przez autostradę byłoby nie opłacalne ze względu na czas, a także naruszenie zwartej struktury geologicznej. Oczywista jest również przewaga horyzontalnych przewiertów sterowanych w najbardziej skomplikowanych projektach, gdzie niezbędne jest położenie kabla, czy rur w miejscu gdzie pojawia się poważna przeszkoda jak np. rzeka, czy budynek. Wówczas przewierty sterowane pozwalają nie tylko na zaoszczędzenie czasu, ale też koszty położenia instalacji stają się zazwyczaj kilku lub kilkunastokrotnie niższe niż w przypadku próby ominięcia przeszkody.
Te wszystkie zalety powodują, że firmy świadczące usługi przewiertów sterowanych są szczególnie poszukiwane na rynku polskim. Szczególnie w momencie gdy jesteśmy na etapie ogromnego remontu infrastruktury drogowej zapotrzebowanie na tego typu usługi staję się wręcz palące, ponieważ zapewnia skrócenie czasu potrzebnego na wykonanie projektu.
Również w miastach zamiast standardowych wykopów niszczących chodniki i jezdnie stosowane są już tego typu rozwiązania zapewniające szybkość i jak najmniejszą ingerencję w otoczeniu.


horyzontalne przewierty sterowane

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

4 komentarze:

  1. Bardzo przydatny artykuł. Jeden z niewielu który tak na prawdę jasno określa tematykę horyzontalnych przewiewów. Dlatego też warto poprowadzić budowę zbiorników na węgiel.

    OdpowiedzUsuń
  2. W moim mieście przydałyby się takie przewierty, ponieważ wszędzie są wykopy i zniszczone chodniki, nie da się normalnie poruszać po takim terenie.

    OdpowiedzUsuń
  3. W moim mieście też czegoś takiego brakuje i zapewne nie pojawi się prędko...

    OdpowiedzUsuń