środa, 4 lutego 2015

Gont - dachówka bitumiczna

Gont - dachówka bitumiczna


Autor: PiVi


Mówiąc dachówka mamy na myśli tę ceramiczną, tradycyjną - od stuleci stosowaną na dachach. Są jednak i inne materiały nazywane słowem "Dachówka" które spełniają dokładnie tę samą rolę co dachówka ceramiczna - chroni nasz dom przed deszczem i śniegiem.


Ten produkt to dachówka bitumiczna. Nie wiele ma wizualnie wspólnego z dachówką ceramiczną - jest płaska, wykonana z papy i pokryta warstwą posypki - w wyglądzie przypominająca z wierzchu papier ścierny Doskonale jednak zastępuje ceramikę wszędzie tam gdzie ciężar dachu ma znaczenie. Jest idealna dla dachów skomplikowanych z racji łatwej obróbki W zasadzie jest to materiał bezodpadowy.

Dachówka bitumiczna jest kompozytem wykonanym z warstw takich materiałów jak włókno szklane, bitum oraz posypka ceramiczna. Dzięki temu posiada ponadprzeciętna elastyczność. Jak już wspomniałem ta dachówka nadaje się do pokrywania dachów o bardzo skomplikowanej konstrukcji. Nie ma problemów z dopasowywaniem jej do zagięć załamań czy innych elementów dachu takich jak kominy, okna dachowe, klapy dymowe czy też panele słoneczne. Produkowana jest w wielu kolorach i kształtach które pozwalają wybrać wersję i typ dachówki który spełni nasze oczekiwania co do barwy i wyglądu. Bardzo popularne są w USA jak i Skandynawii.

Jak każdy materiał- tak i dachówki bitumiczne mają wady. Pierwszą z nich jest to, że by się zwulkanizować potrzebują temperatury. Oczywiście sprzedawane są w wersji klejonej na zimno, więc przy montażu dachu nie grozi nam widok dekarza biegającego z palnikiem, ale by nasze dachy służyły nam wiele lat niezbędne jak parę słonecznych dni które pozwolą stworzenie z małych kawałków papy spójnego pokrycia. Poza tym dachówki bitumiczne z racji posypki ceramicznej na wierzchu są porowate - co nie pomaga w zimie w zsuwaniu się śniegu, a wręcz przeciwnie.

Reasumując - gont bitumiczny jest ciekawą aczkolwiek nie pozbawioną wad alternatywą dla tradycyjnych pokryć dachowych takich jak dachówka ceramiczna. Wybierając go otrzymujemy dach lekki, jednocześnie mamy bardzo mało odpadu - co znacząco wpływa na koszt inwestycji. Warto więc zastanowić się nad wyborem tego materiału.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

2 komentarze:

  1. Dobre objaśnienie dla początkujących. Pozdrawiam i do następnego wpisu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Duża jest różnica pomiędzy klasyczną?

    OdpowiedzUsuń