wtorek, 3 lutego 2015

Jaką nagrzewnicę wybrać?

Jaką nagrzewnicę wybrać?


Autor: Paweł Ciemny


Zapewne nie raz zastanawiałeś się nad zakupem nagrzewnicy, jednak po sprawdzeniu ilości możliwych dostępnych opcji rezygnowałeś.
Jaką wybrać? Gazową, elektryczną czy olejową? Mobilną czy stacjonarną? Z odprowadzeniem spalin czy bez?
Jak dobrać dla Siebie odpowiednią wydajność nagrzewnicy?


Zacznijmy od problemy wyboru paliwa nagrzewnicy. Czy ma być ona elektryczna, a może gazowa lub olejowa. Każda nagrzewnica ma swoje wady, które każdy potencjalny nabywca musi dokładnie przemyśleć.
ELEKTRYCZNE
Nagrzewnice elektryczne mają spory pobór mocy, przy stosunkowo niskiej wydajności. Jeśli musisz ogrzać pomieszczenie 2x2m sprawdzi się ona wyśmienicie, natomiast przy większych powierzchniach musisz być przygotowany na rachunki za prąd rzędu kilkuset złotych. Nagrzewnice elektryczne sprawdzają się w takich miejscach jak kioski, małe budki, małe sklepy sprzedające artykuły papierowe. Dużą zaletą tego typu nagrzewnic jest brak otwartego ognia. Nawet gdyby nastąpiła awaria nagrzewnicy, jest ona na tyle bezpieczna, że bez obaw można używać ją blisko artykułów papierowych oraz łatwopalnych. Nagrzewnica ta, jako jedyna z całej grupy nie emituje groźnych spalin, więc w pomieszczeni ogrzewanym nie potrzeba wentylacji.

GAZOWE

Nagrzewnice gazowe są kompromisem między ceną a jakością. Same urządzenia, jak i paliwo do nich są stosunkowo tanie. Jednak nagrzewnice gazowe są najbardziej "zdradzieckimi" urządzeniami z całej gamy nagrzewnic. Spalając się gaz wypiera z pomieszczenia tlen, więc bez dobrej wentylacji jest duże prawdopodobieństwo zaczadzenia. Urządzenia te dodatkowo podczas spalania emitują dużą ilość wody (z 1 litra gazu powstaje 1,5 litra wody). To jest kolejna przyczyna, dla krórej widać, że wentylacja jest niezbędna. Woda jeśli nie będzie miała ujścia, wejdzie w ściany i będzie przyczyną powstawania grzybów, pleśni itp.

OLEJOWE

Nagrzewnice olejowe są najbardziej wydajnymi i dopracowanymi pod względem technicznym urządzeniami. Tutaj możliwy jest dobór nagrzewnicy z odprowadzeniem spalin lub bez. Nagrzewnice z odprowadzeniem spalin stosuje się z powodzeniem do ogrzewania dużych hal, budynków mieszkalnych i innych, w których często lub bez przerwy przebywają ludzie. Nagrzewnice bez odprowadzania spalin stosuje się na budowach np. do ogrzewania budynków w których zapewniony jest duży przepływ powietrza np. budynek, w którym jeszcze nie ma okien.
Nagrzewnice te spalają olej opałowy, który jak w przypadku nagrzewnic gazowych jest tani. Nagrzewnice tego typu jednak mają znacznie większą wydajność, ale i również cenę. Nagrzewnice z odprowadzeniem spalin zaczynają się od kwoty około 3000zł, gdy zwykłe nagrzewnice gazowe można kupić za niecałe 300zł, jednak są warte swojej ceny.

Jak dobrać nagrzewnicę dla swoich potrzeb?

Nic prostszego. Każdy producent nagrzewnic na swej stronie posiada dane techniczne, w których zawarta jest m.in. przepływ powietrza nagrzewnicy w cm3/h. Musimy wiedzieć jaką powierzchnię będziemy ogrzewać.
PRZYKŁAD:
Powiedzmy, że mamy do ogrzania pomieszczenie o wymiarach:
- szerokość 4m
- długość 10m
- wysokość 2,5m
Tak więc: 4*10*2,5=100m3

Teraz musimy określić ile razy w ciągu godziny powietrze ma przepływać przez nagrzewnicę. Aby szybko ogrzać pomieszczenie, określamy, że chcemy aby w pomieszczeniu powietrze było wymieniane 5 razy. Musimy więc poszukać dla siebie nagrzewnicy o przepływie powietrza min.500cm3/h. Wydajność taką mają małe nagrzewnice olejowe z odprowadzeniem spalin, więc zauważyć można, że nagrzewnicami ogrzewać można dużo większe pomieszczenia, a nawet całe domy.

Podsumowując, najlepszymi nagrzewnicami są nagrzewnice olejowe, jednak są również najdroższe. Pytanie czy na pewno? Nagrzewnice elektryczne kosztują kilkaset zł, ale koszty eksploatacji są znacznie wyższe. Prąd szybko drożeje i nie zapowiada się aby miało się to zmienić. Nagrzewnice gazowe również są tanie i spalają tanie paliwo. Ale tutaj również jest jedno "ALE". Bez odpowiedniej wentylacji pomieszczeń ogrzewanych, po ogrzewaniu całego sezony zimowego, na wiosnę trzeba będzie zrobić remont. Grzyb, pleśń murowana. Przy nagrzewnicach olejowych nie występują tego typu problemy. Nawet jeśli nagrzewnica działa w pomieszczeniu bez wentylacji to jedyną rzeczą jaka może się stać to, może być w pomieszczeniu wyczuwalny zapach spalin. Nagrzewnice tego typu nie generują wilgoci, nie zużywają dużo prądu.
Tak więc po całej tej analizie dochodzimy do wniosku, że nie ma nic lepszego od nagrzewnicy olejowej i warto dołożyć trochę pieniędzy i mieć na przyszłość spokój.Źródło:

www.alltools.com.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz