wtorek, 3 lutego 2015

Wiaty przystankowe - meble miejskie jakie powinny być?

Wiaty przystankowe - meble miejskie jakie powinny być?


Autor: Stan Kal


Wiaty przystankowe to meble małej architektury naszych miast. Pamiętajmy, żeby było one staranie wybrane i dopasowane do wymogów miasta jak i środowiska ludzi (w głównej mierze mówię tutaj o wandalizmie). Patrzmy na ręce urzędników, którzy rządzą naszym miastem!


Wiaty to konstrukcje metalowe (stalowe, aluminiowe) pokryte dachem, przeznaczone najczęściej, jako osłona dla pasażerów, którzy przebywają na przystankach autobusowych, tramwajowych lub nawet na peronach kolejowych. Wiaty te zalicza się do obiektów małej architektury miejskiej, popularnie nazywanych meblami miejskimi. Dobrze zaprojektowane wiaty powinny być wykonane ze stali ocynkowanej odpornej na korozję. Polskie wiaty są niestety narażone na częsty wandalizm, także podczas wyboru powinniśmy pamiętać o wyborze szkła hartowanego o minimum 8 mm grubości. Hitem ostatnich lat są wiaty aluminiowe, zapewniają wyższą jakość wykonania jak i zarazem wygląd takich wiat jest o wiele bardziej efektowny, niestety wiaty te są wciąż rzadko spotykane w Polsce, traktowane są, jako coś zbyt prestiżowego.
Kolejnym ważnym elementem jest sposób zamontowania i jego czas. Coraz to większa ilość producentów nie przykłada wagi do niekorzystnych warunków atmosferycznych panujących w Polsce i nie montuje wiat zgodnie z techniką. Montaż powinien być solidny i przeprowadzony bardzo szybko, żeby nie przeszkadzać pasażerom i nie blokować pasa ruchu. Pamiętajmy, żeby przy wyborze wiat zaufać dużym i sprawdzonym firmom, które są na Polskim rynku od wielu lat, a nie firmą "kogucik”, które zanim się nie obejrzymy znikną z rynku i nici z serwisu i gwarancji. I tutaj przechodzimy do kolejnego ważnego zagadnienia, jakim jest gwarancja i serwis. Wiele wiat stoi z powybijanymi szybami przez wandali przez wiele miesięcy nie chroniąc odpowiednio użytkowników przed wiatrem bądź deszczem, pamiętajmy o gwarancji i serwisie takich wiat podczas zamówienia!


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz