wtorek, 3 lutego 2015

Ogrodzenia z kamienia - czyli jak wybrać odpowieni styl

Ogrodzenia z kamienia - czyli jak wybrać odpowieni styl


Autor: Mateusz Kuźdub


Ogrodzenia z kamienia stylizowane na paryskie apartamenty królów na pewno dodają prestiżu. Ale jak się okazuje nie nakazują sztywnych reguł. Staje się ten styl inspiracją dla wielu epok, dla wielu rzemieślników nie tylko z dziedziny budownictwa...


Istnieje wiele rodzajów kamiennych ogrodzeń. W tym artykule przyjrzymy się bliżej dwóm z nich, a mianowicie w stylu francuskim oraz tzw. „dzikim”. Tak kontrastowe zestawienie pozwoli nam docenić wbrew pozorom walory obu z nich. Ogrodzenia z kamienia stylizowane na paryskie apartamenty królów na pewno dodają prestiżu. Ale jak się okazuje nie nakazują sztywnych reguł. Staje się ten styl inspiracją dla wielu epok, dla wielu rzemieślników nie tylko z dziedziny budownictwa. Dlatego też pamiętajmy, że to styl z bogatą historią i adaptacja go do naszych czasów musi być jak najbardziej elastyczna. Cechuje go doskonała symetria. Z tego też względu ułożone kamienie są podobnej wielkości, a całość daje wrażenie ułożonej, spokojnej harmonii. Właściciel posesji z takim ogrodzeniem może byd dumnym z reprezentowania dawnych ideałów mimo nowoczesnej technologii i daleko idącej fantazji w budownictwie i architekturze.
Styl „dziki” to przede wszystkim nieregularne kształty ciosanych kamieni, które ułożone w artystycznym nieładzie tworzą ładną i subtelną kompozycje całościową. Wolne pola pomiędzy większymi częściami wypełniają mniejsze. W poprzek muru układa się kamienie dłuższe by konstrukcja była stabilna. Zwróćmy uwagę na to, że kamienie w kształcie klina nie są układane wąską częścią w dół. Dzieje się tak by nie rozpierad dolnych warstw. Również wykonanie kształtów samego ogrodzenia daję większe pole do popisu niż styl francuski. Decydując się na takie rozwiązanie cenimy sobie oryginalnośd i własną inwencje twórczą w projektowaniu kolejnych etapów budowy. Co w takim razie wybrać? Jest jeszcze jedno rozwiązanie. Przeczytaj uważnie, a nie będziesz miał wątpliwości. Styl mieszany wprowadza ciosane, nieobrabiane lub łamane kamienie do harmonii idealnie symetrycznych kamieni stylu francuskiego. Efekt piorunujący. Zachęcam do realizowania własnych pomysłów ale warto też zwróciź się o pomoc do specjalistów. Jaką firmę wybraź do realizacji tak ważnego przedsięwzięcia? Na pewno liczy się doświadczenie, terminowość i sumienność. Wiodącą firmą na obecnym runku krajowym jak i zagranicznym jest firma wykonująca różnorodne prace z kamienia.


Cartel

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz