wtorek, 3 lutego 2015

Schody w domu

Schody w domu


Autor: Dagmaraaaaaaa


Schody są pierwszoplanowym elementem każdego domu. Bardzo często wchodząc do domu schody są umieszczone w holu prowadząc nas na piętro do innych pomieszczeń. Czasami jednak są one schowane gdzieś w kącie tak jakbyśmy się ich wstydzili.


Różnorodność kształtów stopni i balustrad, a także materiałów z których są wykonane schody pozwalają tworzyć we wnętrzu niezwykle oryginalne formy. Kształt schodów jest uwarunkowany układem funkcjonalnym pomieszczenia w którym się znajdują, jego wielkością, a także rolą jaką schody mają pełnić we wnętrzu. Inny kształt schodów a także, ich szerokość i wysokość stopni posiadać będą schody, które łączą poziomy tej samej kondygnacji. Inny kształt będą posiadały schody reprezentacyjne o szerokim rozstawie a jeszcze inne schody prowadzące do piwnicy czy na poddasze. Oczywiście schody domu powinny być wygodne to nie podlega dyskusji, lecz gdybyśmy się cofnęli dziesięć lat wstecz zauważymy, że jako element dekoracyjny w ogóle nie były brane pod uwagę. Mało tego. Bardzo często starano się, aby zajmowały jak najmniejszą przestrzeń, przez co poruszanie się po nich było bardzo utrudnione. Obecnie nowoczesne technologie i sposoby łączenia różnych dostępnych materiałów pozwalają nam na wykonanie okładziny schodów oraz zewnętrznych elementów tak, aby schody były ozdobą każdego domu.

Stylistyka nowoczesnych wnętrz wymusiła zastosowanie do wykończenia schodów dodatków metalowymi, szklanych i chromowanych. Nowoczesne schody stały się oszczędne, ale o wyraźnej linii estetycznej. Decydując się jednak na tradycyjne schody drewniane, należy wykorzystać drewno o dużej twardości, ponieważ poruszając się po nich miękki materiał drewniany bardzo szybko ulega ścieraniu i dewastacji. Do gatunków, które warto zastosować zaliczyć należy rodzimy dąb, jesion lub buk. Drzewa te występują w naszej strefie klimatycznej. Oczywiście schody reprezentacyjne mogą posiadać wykończenia z drzewna mahoniowego, jakim jak „teak” lub innych odmian szlachetnych. Wszystko zależy od zasobności portfela niemniej jednak tańsze wykończenia z użyciem szkła lub kafelek ceramicznych lub marmuru mogą być równie interesujące. Chłodny charakter granitu lub marmuru użytego na schodach można „przełamać” stosując polerowaną stal lub dodatki chromowane. Tak wykonane schody, zestawione z oszczędną, prostą balustradą wyglądają lekko i doskonale podkreślają współczesny design. Posiadając dom o małej przestrzeni można zastosować schody zabiegowe. Najważniejsza jednak zasadą wygodnych i bezpiecznych schodów to jednakowa wysokość wszystkich stopni. Niestety w praktyce okazuje się, że często można spotkać schody żle wylane, które później sprawiają mnóstwo kłopotów. Kupując dom powinniśmy o tym pamiętać, ponieważ późniejsze poprawki są bardzo kosztowne.

Janiszewska Dagmara


Informator poświęcony aranżacji wnętrz, nowym stylom i trendom. Serwis "Dekorator" proponuje również Program Partnerski reklamując usługi wykończeniowe usługodawców w Warszawie.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza