wtorek, 3 lutego 2015

Konstrukcje stalowe i aluminiowe

Konstrukcje Stalowe i Aluminiowe


Autor: Damian Sokulski


Stal czy aluminium? To pytanie zadaje sobie wielu projektantów i wykonawców konstrukcji budowlanych. Muszą dokonać wyboru materiałem cięższym i wytrzymałym a lżejszym lecz mniej trwałym aluminium.


Stal czyli stop żelaza z węglem obrabiany w warunkach cieplnych. Zawartość węgla w stali nie przekracza 2,11 %. Cechuje ją bardzo duża wytrzymałość, zdolność do wytrzymywania różnych obciążeń. Łatwo się ją obrabia i łączy, można ją wielokrotnie przetapiać. Niestety jest słabo odporna na korozję a także na podwyższoną temperaturę otoczenia, za to przy niższych temperaturach niektóre jej gatunki wykazują kruchość.

Dzieli się na wiele gatunków z czego główne to stal węglowa, stopowa, konstrukcyjna, narzędziowa i specjalna. W przypadku stali konstrukcyjnej jest ona najniższym gatunkiem stali, zawiera wiele zanieczyszczeń takich jak siarka czy krzem, posiada duży rozrzut zawartości węgla.

Stal jest używana w wielu gałęziach przemysłu, jej światowa produkcja wyniosła w 2001 roku około 845 milionów ton z czego w Polsce wyrabia się jej około 9 mln ton rocznie. Jest podstawowym materiałem konstrukcyjnym. Jest powszechnie stosowana w motoryzacji, wszelkiego rodzaju puszkach np. konserwowych, w wyrobie rur, konstrukcjach budowlanych, w stoczniach do produkcji statków.

Aluminium zwany też po prostu glinem (Al) jest jednym z najpowszechniejszych pierwiastków na ziemi. Stopy aluminium są trzy razy lżejsze od stali, mają dobrą wytrzymałość, nadają się do przeróbki plastycznej. Cechują się odpornością na korozję, nie są wrażliwe na niskie temperatury. Konstrukcje aluminiowe odznaczają się głównie lekkością w porównaniu do stalowych, jednak ich główną wadą jest to, że się odkształcają. Jednak to ich waga jest często powodem ich wyboru przy projektowaniu i budowy, można z powodzeniem robić z nich prefabrykaty i w łatwy sposób je transportować.

Aby dokonać wyboru między tymi oba materiałami musimy zastanowić się co jest dla nas ważniejsze, większa wytrzymałość w przypadku stali czy mniejsza waga w przypadku aluminium. Gdyby tylko powstała technologia pozwalająca zwiększyć wytrzymałość aluminium to prawdopodobnie stal została by całkiem wyparta z rynku.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

1 komentarz:

  1. Jasne, że stal. Choć jej transport na budowę może być nieco uciążliwy to jednak nie wyobrażam sobie budowania domów w oparciu o stropy z aluminium. Konstrukcje dachowe muszą być trwałe i wytrzymałe.

    OdpowiedzUsuń