wtorek, 3 lutego 2015

Budowa domu - część III

Budowa domu- część III


Autor: Irena Zobniów


Wybudowanie własnego domu to proces wieloetapowy. Jeśli mamy już zakupioną działkę, gotowy projekt domu oraz pozwolenie na budowę, można przystąpić do prac budowlanych. Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić to znaleźć profesjonalną firmę budowlaną.


Jak wybrać firmę budowlaną?

Wybór firmy budowlanej to niezwykle ważna kwestia. Od tego bowiem zależeć będzie jakość oraz bezpieczeństwo postawionego domu. Aby dokonać właściwego wyboru ekipy budowlanej, należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

Weryfikacja danych firmy

Sprawdźmy numer REGON i NIP oraz Krajowy Rejestr Sądowy, gdzie znajdziemy informacje na temat formy prawnej firmy oraz jej dane teleadresowe. Warto również zwrócić uwagę na to, jak długo dana firma działa na rynku. Dzięki temu będziemy mieć pewność, iż nawiążemy współpracę z wiarygodnym przedsiębiorcą.

Zakres świadczonych usług

Należy pamiętać, iż firma, której zlecimy wybudowanie domu, powinna posiadać odpowiednie doświadczenie oraz wykwalifikowanych pracowników, którzy fachowo wykonają prace na każdym etapie budowy. Poprośmy zatem o przedstawienie pełnej listy wykonywanych prac oraz uprawnień budowlanych.

Referencje

Koniecznie sprawdźmy, jakie referencje posiada firma budowlana. Przyjrzyjmy się dotychczas zrealizowanym projektom, poznajmy opinie klientów na temat usług świadczonych przez daną ekipę. Jest to niezwykle ważne, gdyż dzięki temu będziemy w stanie ocenić, czy firma, której chcemy powierzyć wybudowanie domu, rzetelnie i terminowo wykonuje zlecone prace.

Umowa

Gdy już jesteśmy pewni co do wyboru firmy budowlanej, przyszedł czas na podpisanie umowy. Oprócz danych na temat stron umowy, powinna ona ona zawierać pełen zakres obowiązków, termin realizacji, protokół przekazania terenu budowy, co jest równoznaczne z przejęciem przez firmę pełnej odpowiedzialności za wypadki oraz szkody tam powstałe. Ponadto należy szczegółowo opisać listę materiałów, z których mają być wykonane poszczególne elementy domu oraz w czyjej gestii leży ich zakup oraz transport na miejsce budowy.

Szczególnie ważne jest sporządzenie właściwej wyceny zlecenia oraz podanie kwoty ostatecznej za zrealizowane prace. Jeśli firma, której zlecimy budowę domu nie posiada własnego formularza umowy, można skorzystać z gotowych wzorów dostępnych w Internecie.

Rozpoczęcie prac na placu budowy

Po dopełnieniu wszelkich formalności związanych z budową domu oraz podpisaniu umowy z firmą budowlaną, można w końcu przystąpić do prac. Od tego momentu wszelkie roboty wykonywane są przez ekipę budowlaną, jednak abyśmy mogli na bieżąco śledzić ich przebieg, poniżej przedstawiamy plan kolejno realizowanych zadań:

1. Przygotowanie terenu pod budowę

Pierwszy etap należy zacząć od ogrodzenia działki, na której prowadzone będą prace, następnie konieczne jest umieszczenie tablicy informacyjnej, wyznaczenie granicy fundamentów, niwelacja terenu, przygotowanie miejsc składowania materiałów, maszyn i narzędzi, a także przyłączenie sieci wodnej i elektrycznej. Kolejnym zadaniem będzie usunięcie warstwy humusu oraz wykonanie wykopów pod ławy fundamentów.

2. Fundamenty

W następnej kolejności wykonane zostaną fundamenty domu, które należy rozpocząć od zrobienia szalunku ław i ułożenia zbrojenia. Po tych czynnościach następuje wylanie betonu i wykonanie fundamentów. Po ściągnięciu szalunków należy przystąpić do wykonania izolacji oraz ocieplenia ścian, a także drenażu opaskowego i ostatecznie przysypaniem fundamentów.

3. Piwnice i parter

Prace związane z podpiwniczeniem domu rozpoczyna się od wykonania ścian piwnic. Następnym krokiem jest tzw. deskowanie stropu oraz wiercenie otworów, przez które będą poprowadzone instalacje oraz ułożenie zbrojenia, po czym następuje betonowanie stropu oraz schodów. Podobną kolejność robót zachowuje się w przypadku prac nad budową parteru: wykonanie ścian, deskowanie, uzbrojenie oraz betonowanie stropu parteru.

4. Poddasze i dach

Tą część prac rozpoczyna się od wykonania ścian poddasza, następne w kolejności jest murowanie i tynkowanie elementów znajdujących się nad powierzchnią dachu. Po zakończeniu tych prac można przejść do postawienia konstrukcji dachu, na której układa się warstwę folii paroprzepuszczalnej, następnie montowane są okna połaciowe i na końcu wykonuje się pokrycie dachowe i orynnowanie.

5. Elewacje

Przed wykonaniem elewacji należy zamontować wszystkie okna i drzwi zewnętrzne. Po tych czynnościach ściany pokrywa się materiałem ociepleniowym. Aby zabezpieczyć ocieploną ścianę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi, konieczne jest położenie tynków.

6. Wykończenie dachu

Kolejnym etapem prac jest położenie izolacji cieplnej oraz paraizolacji w stropie nad poddaszem. Prace związane z dachem kończą się na zabudowaniu sufitu oraz skosów.

7. Instalacje

Na tym etapie prac wykonuje się instalacje elektryczne, wodociągowe, kanalizacyjne, CO oraz systemy wentylacyjne wewnątrz budynku. Następnie dokonuje się przyłączenia do sieci zewnętrznych. Jeśli nie ma możliwości podłączenia domu do kanalizacji miejskiej, należy wykonać przydomową oczyszczalnię ścieków.

8. Podłogi

Kolejny element prac związany jest z wykonaniem podłóg. W przypadku podłóg na gruncie najpierw tworzy się podkład, na którym układana jest izolacja przeciwwilgociowa i cieplna. Na tak przygotowaną podłogę układa się posadzki na specjalnie do tego przygotowanej warstwie podkładu. Jeśli chodzi o podłogę na stropie to pierwsza warstwa jest wykonana w celu wyrównania płyty stropowej, natomiast po izolacji przeciwwilgociowej kładzie się warstwę akustyczną.

9. Pozostałe wykończenia

Budowa naszego domu dobiega końca. Pozostało jedynie zamontowanie okien i drzwi wewnątrz domu, tynkowanie, malowanie i tapetowanie ścian wewnętrznych.

10. Zakończenie budowy

Od strony formalnej budowę należy zakończyć powiadamiając o tym fakcie urząd, który wydał nam pozwolenie na postawienie domu wraz z dołączonym:

- dziennikiem budowy,

- oświadczeniem kierownika budowy o wykonaniu prac zgodnie z projektem budowlanym,

- oświadczeniem o pozostawieniu należytego porządku na terenie budowy oraz poza nim, jeśli korzystano z sąsiadującego terenu lub innego obiektu,

- zaświadczenie o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych,

- protokoły badań i sprawdzeń,

- inwentaryzację geodezyjną podwykonawczą.

Zanim jednak wprowadzimy się do naszego nowo wybudowanego domu, należy zameldować wszystkich jego użytkowników w ewidencji ludności.

Teraz pozostaje już tylko wyposażenie domu w meble i wszelkiego typu sprzęty, by nareszcie móc zacząć korzystać z domu naszych marzeń.

Jak widać postawienie domu to bardzo skomplikowany proces, wymagający dużego doświadczenia i ogromnej wiedzy. Profesjonalna ekipa budowlana to podstawa powodzenia takiej inwestycji, dlatego warto szukać fachowców wśród sprawdzonych firm. Warto rozważyć zlecenie wybudowania domu korzystając z internetowego zapytania ofertowego, dzięki czemu nie tylko oszczędzimy czas, ale także otrzymamy od zainteresowanych firm tylko takie oferty, które będą odpowiadały naszym oczekiwaniom.


Irena Zobniów

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

2 komentarze:

  1. Całkiem przyjazne i wartościowe uwagi z tego co widzę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Również myślę, że wielu osobom mogą się przydać :)

    OdpowiedzUsuń