wtorek, 3 lutego 2015

Nowy zawód – audytor świadectw energetycznych

Nowy zawód – audytor świadectw energetycznych


Autor: Rafał


Nadchodzą nowe regulacje związane z rynkiem budowlanym. Powstanie nowa profesja audytora świadectw energetycznych. Wpłynie to zapewne na zdyscyplinowanie osób wystawiających świadectwa energetyczne, aby sporządzali bardziej wartościowe dokumenty. Odbędzie się to z korzyścią dla zlecających świadectwa, czyli właścicieli nieruchomości.


Os 1 stycznia 2009 roku obowiązuje w Polsce przepis, iż każda nieruchomość oddawana do użytku, wynajmowana bądź sprzedawana powinna posiadać paszport energetyczny, zwany inaczej świadectwem energetycznym. Niestety przez niedoskonałości naszego prawa jedynie obowiązek posiadania świadectwa energetycznego jest przestrzegany w przypadku oddawania nieruchomości do użytku. W takim przypadku świadectwo energetyczne jest wymagane przez powiatowe inspektoraty nadzoru budowlanego. Stanowią one część dokumentacji służącej do odbioru budynku.

świadectwa energetyczne Poznań

Świadectwa energetyczne mogą wystawiać osoby z uprawnieniami do świadczenia tego typu usług. Listę takich osób prowadzi Ministerstwo Infrastruktury (poszukując np. osoby z uprawnieniami do wystawiania świadectw energetycznych w Poznaniu, należy w zakładce świadectwa energetyczne na stronie Ministerstwa Infrastruktury wpisać w rejestrze uprawnionych – świadectwa energetyczne Poznań, w wyniku otrzymamy spis osób z imienia i nazwiska oraz numery telefonów). Do tej pory nie istniała żadna profesja, która miałaby uprawnienia i kwalifikacje do weryfikacji świadectw energetycznych. Nawet wspomniane wcześniej inspektoraty nadzoru budowlanego nie miały takich kompetencji. Teraz to ma się zmienić. Parlament Europejski uchwalił właśnie dyrektywę, która powołuje zawód audytora świadectw energetycznych. Kraje członkowskie są zobligowane do dostosowania swojego prawa do prawa europejskiego. Zatem w najbliższym czasie pojawi się u nas zawód, którego do tej pory nie było. Aby dowiedzieć się więcej musimy niestety poczekać na polskie przepisy wykonawcze.

Rafał Mytych

Numer licencji zawodowej MI 1422/2009


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

1 komentarz: