środa, 4 lutego 2015

Termostaty do ogrzewania podłogowego

Termostaty do ogrzewania podłogowego


Autor: Paweł Gniadek


Co to jest termostat i w jakim celu go wykorzystujemy? Gdzie najczęściej stosuje się termostaty? Ich parametry oraz wytrzymałość. Artykuł opisuje sposoby i miejsca wykorzystania tych urządzeń.


Termostaty są urządzeniami, które służą do regulowania i utrzymywania określonej temperatury. Zastosowanie termostatów jest dość szerokie. Są urządzenia, które wykorzystuje się w łaźniach wodnych, łaźniach powietrznych. Może być także wykorzystany jako układ odpowiadający za sterowanie pracą chłodziarek (zamrażarek, lodówek). Ale termostaty mogą być także wykorzystane jako element ogrzewania podłogowego.

Są to najczęściej programowane urządzenia wyposażone w czujniki temperatury. Są one kompatybilne z matami oraz przewodami grzejnymi – pozostałymi elementami ogrzewania podłogowego.

W zależności od modelu konkretnego termostatu, istnieją takie urządzenia, które pozwalają na ustalenie tygodniowego programu ogrzewania i wybranie kilku dowolnych temperatur podłogi na każdy dzień tygodnia. Zwykle można regulować temperaturę co 0,5 stopnia Celsjusza.

Warto pamiętać, że ogrzewanie podłogowe może zostać również wykorzystane jako system przeciwoblodzeniowy, zapobiegający gromadzeniu się śniegu i tworzeniu się „szklanki” na podjazdach, ścieżkach, chodnikach, schodach zewnętrznych. Również i w tym przypadku wykorzystywane są termostaty. Zwykle są to urządzenia, które charakteryzują się szerokim zakresem temperatur: od -10 stopni, do nawet 50 stopni Celsjusza. Niektóre termostaty wyposażone są dodatkowo w czujniki wilgoci, dzięki czemu możliwe jest wyłączenie ogrzewania, gdy na dworze panuje ujemna temperatura, ale nie ma opadów śniegu.


Paweł

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

23 komentarze:

 1. Termostaty jakiej firmy polecasz?

  OdpowiedzUsuń
 2. Jaki to jest mniej więcej koszt dla domu 150m2?

  OdpowiedzUsuń
 3. Te systemy do ustalania konkretnej temperatury są świetne. Ja byłem sceptycznie do nich nastawiony, ale skorzystałem z nich i sprawdzają się bardzo dobrze. Polecam wszystkim.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajny wpis i wiele wyjaśnia, nawet laikom, którzy o termostatach wiedzą po prostu niewiele.

  OdpowiedzUsuń
 5. Faktycznie bardzo dobrze wyjaśnione.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo dobre są te termostaty.

  OdpowiedzUsuń
 7. Od kilku lat z nich korzystam i jestem zadowolony z ich wydajności. Temat dobrze wyjaśniłeś i na pewno przyda się nie jednej osobie, która myśli o ich zakupie a nie jest dobrze rozeznana w temacie

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajnie, nie wiedziałem,. że takie rozwiązania się tak dobrze trzymają.Zreszta ogrzewanie podłogowe jest super. A da się je jakoś połączyć z klimatyzacją?

  OdpowiedzUsuń
 9. Czy możesz polecić termostat jakiejś konkretnej firmy? Właśnie jestem w trakcie poszukiwań odpowiedniego.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ogrzewanie podłogowe wypiera powoli tradycyjny system ogrzewania, a same termostaty spotkać można prawie wszędzie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawe, czy do każdej podłogi się nadają.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja mam ogrzewanie podłogowe w domu i jestem bardzo zadowolony.

  OdpowiedzUsuń
 13. Dobrze sprawdza się ono szczególnie jeśli dzieciaki lubią biegać na bosaka po podłodze, czasem lepiej to się sprawdza niż wykładzina ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Tego typu ogrzewanie coraz częściej "wychodzi" z domu i jest np. stosowane na podjazdach do garażu, a połączone z automatyką gwarantuje, że już nigdy nie będziemy mieli śniegu i lodu na podjeździe.

  OdpowiedzUsuń
 15. Będę kładł podłogówkę w całym domu i tak się właśnie zastawiam czy każde pomieszczenie będzie musiało mieć termostat :/

  OdpowiedzUsuń
 16. Super blog, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Są bardzo dobre, pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń