czwartek, 19 listopada 2015

3 pierwsze schody do nieba czyli początkowe etapy budowy domu

3 pierwsze schody do nieba czyli początkowe etapy budowy domu


Autor: marcin.marc


Osiągnięcie wymarzonego domu, a zwłaszcza jego budowa to wieloetapowy proces. Tu najbardziej liczy się umiejętność planowania i konsekwentnego realizowania celów.


A stawka jest nie mała, bo własne miejsce na świecie. Jakie etapy trzeba zrealizować, aby zbudować dom? Budowa domu to niemałe wyzwanie! Ale starannie przygotowany plan i konsekwentna jego realizacja pomogą okiełznać potencjalny chaos. Oto 3 pierwsze schody i kroki, jakie trzeba przemierzyć, aby wybudować wymarzony, a przede wszystkim własny dom.

Krok 1.: pozwolenie na budowę

Zanim uzyskamy pozwolenie na budowę należy dokonać kluczowej decyzji – wybrać projekt domu. Aby zmniejszyć koszty, skrócić czas, a także zyskać pewność sprawdzonych, funkcjonalnych rozwiązań warto zdecydować się na gotowe projekty architektoniczne. Dzięki nim samo projektowanie domu stanie się znacznie łatwiejszym, a przede wszystkim mniej stresującym etapem - mówi jeden z właścicieli biura architektonicznego.

Krok 2.: przygotowanie placu i roboty ziemne

Gdy uzyskamy pozwolenie na budowę i zatrudnimy ekipę budowlaną, możemy odznaczyć kolejny etap. Tu najistotniejsze jest odpowiednie przygotowanie placu, między innymi jego ogrodzenie oraz zabezpieczenie niebezpiecznych stref. Następnie geodeta, w oparciu o zalecenia kierownika budowy, może wytyczyć budynek zgodnie z planem zagospodarowania działki.

Na tym etapie inne prace to głównie roboty ziemne, które mają przygotować grunt pod budowę fundamentów i ewentualnego podpiwniczenia. Następne to zalanie ław i postawienie ścian fundamentowych oraz ich izolacja, a także rozprowadzenie kanalizacji poziomej.

Krok3.: stan surowy otwarty

Pierwsze mury wymarzonego domu pojawiają się w ustalonej kolejności. Najpierw następuje wymurowanie ścian i komina, wykonanie stropów oraz schodów żelbetonowych. Choć prace te można wykonać z wykorzystaniem rozmaitych materiałów czy technologii, to jedno jest pewne – ten etap jest decydujący dla konstrukcji całego domu.


Marcin Marć - architekt i projektant wnętrz w ProjektyTypowe.pl Sp. z o.o. od 3 lat.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz